Zakrepčite si vo Véčku so SĽUK-árom, ľudové tance spája s cvičením

Folky polky miso veselsky2017 archiv sluku 1.jpg
archív SĽUK

Aerobik a folklór – ideálne spojenie na odreagovanie sa. Presvedčiť sa o tom môžete na kurze v bratislavskom „Véčku“. Sprevádzať vás bude profesionál priamo zo SĽUK-u.

Tí, ktorí sa vlnia pri každej pesničke z rádia, ale aj takzvané tanečné drievka si môžu oddýchnuť pri originálnom pohybovom tréningu Folky-polky. Počas 60 minút spoja príjemné s užitočným. Folky-polky spája aeróbne a kondičné cvičenie s motívmi a pohybmi ľudového tanca. Ako hovorí Stanislav Marišler, lektor kurzu zo SĽUK-u, „ide v podstate o akýsi folklórny aerobic.“ „Nejde teda o tréning ľudových tancov s ich pravidlami a regionálnymi odlišnosťami, ale jednotlivé pohyby sú za sebou radené tak, aby zodpovedali potrebám cvičenia,“ konkretizuje Marišler.

Zaujímavý tréning

Počas hodiny si jednak vyskúšate spomínaný folklórny aerobic, ale súčasťou hodiny je tiež tradičnejšia časť kondičného tréningu (strečing) a nezabúda sa ani krátku ukážku konkrétneho ľudového tanca.

Folky polky miso veselsky2017 archiv sluku 2.jpg
archív SĽUK

„Na cvičeniach je vítaný úplne každý, tréning nie je zameraný na technickú náročnosť tanečných motívov, ale na postupné zvyšovanie fyzickej záťaže. Folky-polky navštevujú bývalí tanečníci, súčasní tanečníci, ale aj taneční začiatočníci. Ľudia sa k nám po náročnom dni chodia vyskákať a vyblázniť,“ láka Marišler.

Folklór je in

A ako vidí SĽUK-ár aktuálny trend, že folklór sa stáva doslova in? „Folklór sa aktuálne dostal do médií, čo výrazne prispelo k jeho rozšíreniu do všeobecného povedomia. Osobne to považujem viac za prínosné, aj keď som už napríklad videl reklamu na pneumatiky, kde na plagáte vedľa naskladaných pneumatík stála dievčina v kroji. Takže so zvýšeným záujmom o tradičnú kultúru, čo pomôže ľuďom, ktorí sa tradičnej kultúre a jej prezentácii venujú, sa určite dočkáme aj zvýšeného výskytu jej necitlivého zneužívania na komerčné účely. Na Slovensku máme množstvo kvalitných folklórnych kolektívov, hudobníkov, tanečníkov, spevákov, remeselníkov aj organizátorov podujatí a myslím, že bude len dobre, keď sa bude o nich vedieť a dostanú priestor na prezentáciu,“ myslí si Marišler.

Folky polky miso veselsky2017 archiv sluku 3.jpg
archív SĽUK

V prípade, že máte záujem sa zrelaxovať pohybom, tak určite využite možnosť každý utorok o 19.  hodine navštíviť Folky-polky vo V-klube na Námestí SNP. Sezóna práve začala, a ako hovorí Marišler, stačí iba prísť. Každá tanečná hodina je samostatná a zapojiť sa môžete kedykoľvek. A nemusíte sa ani obávať slabšej kondície. „Pre tých, čo majú pocit, že by nestíhali za lektorom, mám pre predstavu jednu gratuláciu, ktorú som dostal raz po skončení tréningu: ‚Na vás sa tak dobre pozerá, keď tancujete, máte taký ľahký a energický pohyb… na to že meliete z posledného‘,“ dodal lektor.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk