Zanedbávaný priestor na Trnavskom mýte bude krajší, pribudnú veľké stromy aj miesta na sedenie

Trnavske myto platany.jpg
Foto: Mesto Bratislava

Prípravné práce sa začnú na budúci týždeň, nový priestor by mal byť dokončený do konca mája.

Na Trnavskom mýte v Bratislave pribudnú veľké stromy aj miesta na sedenie. Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Mesto Bratislava v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy zveľadí dlhodobo zanedbaný priestor na Trnavskom mýte pri Novej tržnici,“ uviedla hovorkyňa s tým, že ide o jeden z najviac frekventovaných prestupných uzlov v meste.

Napriek tomu, že sa pred štyrmi rokmi táto plocha rekonštruovala, pobyt v tomto priestore je počas horúcich letných dní neznesiteľný, nakoľko tu chýba tieň,“ poznamenala hovorkyňa a dodala, že v priestore pred tržnicou mesto vytvorí miesto na sedenie v tieni s kvalitnou dlažbou, piatimi vzrastlými platanmi a lavičkami.

Prípravné práce na Trnavskom mýte sa začnú už budúci týždeň, výsadba začiatkom mája. Nový priestor by mal byť dokončený do konca mája.

Nové verejné priestory

V rámci iniciatívy Živé miesta pretvára mesto zanedbané, často aj malé plochy bez zjavnej funkcie, na nové verejné priestory, v rámci iniciatívy 10-tisíc stromov tiež navyšuje počet stromov v uliciach.

Na Trnavskom mýte sme sa rozhodli tieto dve iniciatívy spojiť, aby sme na frekventovanom mieste vytvorili menší, ale plnohodnotný, komfortný verejný priestor, ktorý bude príjemný aj počas horúcich dní,“ vysvetlila hovorkyňa mesta. Magistrát na tomto mieste vysadí päť veľkých 12-metrových platanov.

Po zazelenaní tieto veľké jedince ihneď poskytnú tieň a výrazne zmenia atmosféru tohto územia. Nebude nutné čakať niekoľko rokov na dorastenie menších stromov, ktoré sa v meste bežne vysádzajú,“ poznamenala.

Veľké stromy, lavičky aj dlažba

Aby sa veľké stromy v náročnom prostredí uchytili, mesto použije prekoreňovacie bunky.

Vďaka tomuto komorovému systému nedochádza v koreňovom priestore stromu k zhutňovaniu a korene majú zabezpečený dostatok vzduchu a vody. Pokiaľ je koreňový priestor zbavený nepriepustných materiálov a vrstiev, strom si dokáže vybudovať druhovo charakteristický a pravidelný koreňový systém, čo zvyšuje jeho prosperitu a tým aj životnosť,“ vysvetlila Rajčanová.

Vybraný dlhoveký druh stromu Platanus x acerifolia je odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám. K stromom koncentrovaným do kruhu pribudnú aj lavičky a kvalitná dlažba.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk