Zariadenie na energetické využitie odpadu prešlo najväčšou opravou za posledných 20 rokov

Olo spalovna odpad.jpg
Foto: archívne, www.olo.sk

Koncom minulého roka zrealizovali najväčšiu generálnu opravu kotlov a pomocných systémov ZEVO.

Bratislavské Zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO) prešlo najväčšou generálnou opravou za posledných 20 rokov. Ako informovala hovorkyňa spoločnosti OLO – Odvoz a likvidácia odpadu Zuzana Balková, tento krok ušetrí náklady aj životné prostredie.

Koncom minulého roka sa spoločnosti OLO podarilo aj napriek nepriaznivej situácii na trhu zrealizovať najväčšiu a zároveň najvýznamnejšiu generálnu opravu kotlov a pomocných systémov ZEVO,“ uviedla.

Výmena častí kotlov

Výmena opotrebovaných častí kotlov podľa Balkovej znamená zabezpečenie kontinuálneho chodu ZEVO, skrátenia času odstávok v budúcich rokoch a minimalizáciu odvozu komunálneho odpadu na skládky v časoch odstávok.

Generálna odstávka ZEVO prebehla aj napriek sťaženej situácii na trhu materiálov a služieb tak, ako bolo naplánované podľa harmonogramu,“ dodala. Odstávka bola od 8. októbra do 12. decembra 2022 a pracovalo na nej spolu viac ako 130 ľudí, zväčša dodávateľov.

Bezproblémová prevádzka

Najskôr zrekonštruovali kotol K2, potom K1. Po vykonaní všetkých opráv zrealizovali tlakové skúšky v studenom stave, ktoré boli úspešné. Nasledovali parné prefuky a preplachy tlakových celkov kotlov. Po týchto úkonoch v polovici decembra pristúpili k nábehu kotlov, ktoré podľa OLO vykazujú bezproblémovú a kontinuálnu prevádzku pri nominálnych parametroch.

Počas generálnej odstávky zrealizovali aj opravy na ostatných technologických zariadeniach. „Tieto opravy vedú k zabezpečeniu bezproblémového chodu ZEVO a stabilite budúcich dodávok elektrickej energie,“ vysvetlila Balková.

Vykonanie a úspešné dokončenie generálnej opravy počas odstávky podľa nej znamená budúce zníženie celkových nákladov na opravy počas menších odstávok. Tento krok bude mať aj pozitívny vplyv na životné prostredie, a to vďaka skráteniu doby budúcich odstávok, čím sa minimalizuje skládkovanie.

Fáza finalizácie

ZEVO je aktuálne vo fáze finalizácie napojenia energie z odpadov zo ZEVO na dodávky tepla do sústavy centrálneho zásobovania teplom (SCZT) Bratislavy, ktorú prevádzkuje spoločnosť MH Teplárenský holding.

ZEVO čaká v najbližších rokoch modernizácia a ekologizácia, ktoré prinesú výrazné zvýšenie energetickej účinnosti až na 85 percent,“ poznamenala Balková.

Výsledkom energetického zhodnotenia nerecyklovateľných odpadov po modernizácii ZEVO bude vysoko účinná kombinovaná výroba elektrickej energie a tepla s maximalizáciou využitia energie z odpadov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk