Zástupca prednostu Kliniky detskej psychiatrie v Bratislave informoval o nedostatku špecialistov

Young girl during session with her psychotherapist
ilustračná foto : gettyimages

Detských psychiatrických pacientov je viac a v niektorých regiónoch chýbajú detskí psychiatri.

Informoval o tom zástupca prednostu Kliniky detskej psychiatrie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave Ján Šuba. Podľa neho sa prehlbuje nedostupnosť ambulantných psychiatrických služieb a počet detských pacientov sa v ambulanciách bratislavskej kliniky zdvojnásobil, ak nie strojnásobil.

Ambulantní lekári, ktorí sa starajú o deti s duševnými poruchami, sú preto preťažení. Majú plné čakárne, ich výkony sú časovo náročné, musia hovoriť s viacerými členmi rodiny a spolupracovať so psychológmi. Bodové ohodnotenie pedopsychiatrických ambulantných výkonov je rovnaké, pri asi dvojnásobnej časovej náročnosti vyšetrenia oproti vyšetreniu dospelého psychiatrického pacienta.

Problémom je finančné podhodnotenie

Šuba zároveň pripomína, že postavenie ich najbližších spolupracovníkov, psychológov pracujúcich v zdravotníctve, je nehodné absolventov vysokých škôl. Ich práca je výrazne finančne podhodnotená, často majú nižšie príjmy než sestry.

Je nedostatok pedopsychiatrických akútnych a doliečovacích lôžok v psychiatrických liečebniach, upozornil Šuba. Obmedzuje to liečbu psychických porúch v detskom veku a adolescencii. Výrazný tlak na lôžka je hlavne v Bratislave a okolí. Bývalé 30-lôžkové oddelenie pre deti a dorast v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku bolo už dávnejšie zrušené a v roku 2015 zanikol aj detský psychiatrický stacionár v Bratislave. Týmto vznikla situácia, že hlavné mesto Slovenska a jeho široké okolie nemá zabezpečenú pokračujúcu liečbu pre deti a dorastencov na lôžkach ani v psychiatrickom stacionári.

Záujem zdravotníkov klesá, kvôli podmienkam

Mojou skúsenosťou je, že lôžkové oddelenia pre dorastencov s poruchami správania a zneužívaním drog patria v psychiatrii medzi najnáročnejšie s potenciálnymi agresívnymi konfliktmi medzi pacientmi a napádaním zdravotného personálu,“ upozornil Šuba. Napriek tomu v súčasnosti platná vyhláška o personálnom obsadení počíta so 17 pacientmi na jedného detského psychiatra pri lôžku. V aktuálnych podmienkach majú podľa neho lekári a zdravotné sestry čoraz menší záujem pracovať na týchto oddeleniach.

V aktuálnych podmienkach nemáme šancu poskytovať psychiatrickú zdravotnú starostlivosť na úrovni okolitých štátov,“ varuje Šuba.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk