Záujemcovia o prírodu spoznávali uplynulý víkend netopiere

Netopiere
Na kurz prišlo takmer 40 ľudí, prevažne rodín s deťmi. Foto: N. Lipová

Učiť sa dá i v noci, potme a uprostred lesov Malých Karpát. Presvedčilo sa o tom takmer 40 záujemcov o prírodu, ktorí sa zúčastnili v poradí už na treťom kurze spoznávania netopierov, ktorý uplynulý víkend organizovala mimovládna organizácia SAOLA – ochrana prírody.

„Netopiere sú nesmierne zaujímavé živočíchy, s veľkým množstvom unikátnych prispôsobení sa nočnému životu. Majú vynikajúcu priestorovú pamäť, bohatý sociálny život a samozrejme, asi najznámejšia je ich schopnosť orientovať sa pomocou ultrazvuku i v absolútnej tme. Ľudí tiež zaujíma, ako je to s poverami a či sa treba naozaj báť, že sa im zamotajú do vlasov,“ hovorí chiropterológ Michal Noga.

Netopiere zblízka

Ideálne je, ak sa teória spojí s praxou. V prípade netopierieho kurzu si záujemcovia mohli pozrieť odchytové siete, detektor, ktorý zachytáva ultrazvukové signály a, samozrejme, nechýbali ani živé netopiere.

Netopiere
Netopiere si mohli ľudia pozrieť celkom zblízka. Foto: V. Nemček

„Počas večera sme do špeciálnych sietí odchytili 27 netopierov, 6 druhov. Netopiere sme odmerali, odvážili, určili druh i pohlavie a vzápätí sme ich znova vypustili. Odchyt je aj pre nás jediná možnosť, kedy si tieto živočíchy môžeme pozrieť zblízka. Samozrejme, všetky druhy netopierov sú zákonom chránené a na ich výskum sú potrebné príslušné povolenia. Preto úzko spolupracujeme so Spoločnosťou pre výskum netopierov na Slovensku i Štátnou ochranou prírody,“ opisuje kurz Vladimír Nemček.

Ochrana netopierov

Ani netopierom sa nevyhýbajú negatívne vplyvy a ohrozenia. S prírodnými nástrahami si poradiť vedia, horšie je to s dopadom ľudských aktivít.

„Lesné druhy citlivo reagujú na nešetrné lesné i vodné hospodárenie, s úbytkom hmyzu prichádzajú o potravu.  Pri zatepľovaní domov sa im nevedomky ničia úkryty, obzvlášť citlivé sú na časté rušenie počas zimného spánku v podzemných priestoroch. Vďaka podpore Vyšehradského fondu i Nemeckej spolkovej nadácie pre životné prostredie realizujeme viaceré projekty, ktorých náplňou je ochrana, výskum i priblíženie netopierov verejnosti. Práve práca s deťmi je do budúcna prísľubom, že sa netopierom ‚zmráka‘ na lepšie časy,“ uzatvára Michal Noga z mimovládnej organizácie SAOLA – ochrana prírody.

Ak ste premeškali netopierí kurz a máte záujem spoznať netopiere zblízka, koncom leta ešte budete mať minimálne dve možnosti – akcie pre verejnosť budú pokračovať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk