Zaujíma vás, ako sa menila Bratislava za posledných 100 rokov? Pozrite si s nami tieto úžasné staré fotografie

Kolaz stara bratislava 3.jpg
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - koláž BratislavaDen.sk

Zábery z mesta spred niekoľkých desiatok rokov sú priam fascinujúce. Niektoré z nich sú pre vás isto známe, iné možno prekvapia. Pozrite si ich s nami. Staré fotografie prezrádzajú občas viac, ako by sme povedali. Vidíte aj za týmito napríklad seba pred polstoročím alebo vám ukazujú tempo života v minulosti?

Bankový palác Tatra banky na námestí SNP, vtedajšom Marktplatzi, bol na fotografii zachytený niekedy v 30. rokoch uplynulého storočia. Túto nádhernú budovu v 70. a 80. rokoch využívala aj Česko-slovenská televízia, neskôr sa stal sídlom Ministerstva kultúry SR.

Tatrabanka
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Pohľad na Dom slovenských výtvarníkov v roku 1947 vyzeral takto. Budova vznikla na základe vypísanej súťaže na vlastnú klubovú budovu. Vedeli ste, že Galéria Umelka je jednou z najstarších kultúrnych inštitúcií na Slovensku? Spolok Umeleckej besedy slovenskej dal budovu postaviť v roku 1925.

Dom výtvarníkov, umelka
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Kedysi Vodné kasárne, dnes už krásne zrekonštruovaná Slovenská národná galéria. Takto už nevyzerá, keďže budovu od ulice takpovediac prekrylo premostenie od architekta V. Dědečka. Pribudlo v 60. až 70. rokoch uplynulého storočia. Slávnostne ju znovuotvorili 1. marca 1977.

SNG
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Táto budova si ako jedna z mála zachovala svoju úplne pôvodnú tvár. Dnes vyzerá YMCA rovnako ako v roku 1932. YMCA (Young Men’s Christian Association – Kresťanské združenie mladých ľudí) je pritom najstaršou a najväčšou celosvetovou mládežníckou organizáciou na svete. Hoci je založená na kresťanských princípoch, jej cieľom je byť k dispozícii pre všetkých mladých ľudí bez ohľadu na náboženstvo a pri tom nevykonávať cielenú misionársku činnosť.

YMCA
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl Foto: www.facebook.com

Fotografia vznikla v 50. rokoch a zachytáva Avion. Tento obytný blok vznikol na území niekdajšej obce Blumentál. Postavený bol ako družstevný blok v 20. rokoch uplynulého storočia.

Avion
https://www.facebook.com/StaraBratislavaNaFotografiach/?ref=hl

Páčia sa vám Krásy Bratislavy? Lajknite nás na facebooku:

BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk