Zaujímate sa o financie mesta? Vyznať sa v nich môžete vďaka interaktívnemu rozpočtu

Printscreen_bratislava.sk_.jpg
printscreen www.bratislava.sk

Vyznať sa v kapitolách mestského rozpočtu Bratislavy pomôže aj interaktívna infografika na webe hlavného mesta. Interaktívny rozpočet zobrazuje toky financií z mesta a do neho. Touto novinkou chce bratislavská radnica sprehľadniť štruktúru rozpočtu a priblížiť ho Bratislavčanom. Interaktívny rozpočet je zverejnený na http://www.bratislava.sk/vismo/rozpocet.asp.

Hlavné mesto chce prostredníctvom interaktívneho rozpočtu jednoduchým spôsobom ľuďom ukázať, čo tvorí samotné príjmy rozpočtu mesta a na čo mesto peniaze míňa. Z infografiky podľa radnice vyplýva aj to, že financovanie mesta nie je nastavené systémovo a Bratislava je financovaná ako ktorákoľvek iná obec na Slovensku bez ohľadu na to, že je hlavným mestom a plní aj funkcie, ktoré iné mestá nemusia.

Takto vizualizovaný rozpočet mesta má vplyv nielen na edukovanie o tom, čo všetko do mestských financií spadá, odkiaľ peniaze prídu a kam idú, ale je to tiež ideálna forma ako rozvíjať občiansku angažovanosť, a tým aj občiansku kontrolu. Zároveň môžu všetci občania jasne vidieť rezervy, ktoré financovanie nášho mesta má. Čím viac budú všetci naši obyvatelia o financiách či rezervách rozpočtu a kompetenciách mesta vedieť, tým lepšie,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s tým, že takýto zrozumiteľný prehľad o financiách mesta sa musí stať neoddeliteľnou súčasťou oficiálnej stránky hlavného mesta.

Interaktívny rozpočet ľudia nájdu na internetovej stránke Bratislavy v podobe interaktívnej infografiky. Rozpočet je rozdelený na príjmovú a výdavkovú časť. Po kliknutí na ktorúkoľvek položku v jednej z týchto dvoch častí za zobrazia ďalšie položky, ktoré sú súčasťou konkrétnej oblasti rozpočtu. Postupne sa dá prechádzať tromi úrovňami – cez programy a podprogramy až k prvkom.

Občania sa takto môžu napríklad dozvedieť, že najviac financií do rozpočtu prichádza zo štátu – z dane z príjmov fyzických osôb tak, ako je to v prípade všetkých ostatných obcí na Slovensku. Úplne však absentuje napríklad dodatočný príjem zo štátu, ktorý by zohľadňoval postavenie Bratislavy ako hlavného mesta,“ vysvetľuje v tlačovej správe hovorkyňa hlavného mesta Ivana Skokanová.

Ako dodáva, vedenie hlavného mesta preto pracuje na systémovom riešení financovania Bratislavy. „Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal zadefinoval v tomto smere viaceré potrebné zmeny – zvýšenie koeficientu výnosu dane z príjmov fyzických osôb, prerozdeľovanie dane podľa počtu obyvateľov evidovaných v registri obyvateľov alebo úpravu dát zo Štatistického úradu, zavedenie miestneho poplatku za rozvoj a zavedenie osobitného príspevku zo strany štátu na výkon funkcie hlavného mesta,“ vysvetľuje ďalej Skokanová s tým, že opatrenia možno prijať len v spoluprácu s poslancami Národnej rady SR a vládou, preto primátor Nesrovnal rokuje s jednotlivými ústavnými činiteľmi.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk