Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com
29. júna 2018 Správy BratislavaKomunálna politika Bratislava od BratislavaDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Záverečný účet hlavného mesta SR Bratislavy mestskí poslanci neschválili, s peniazmi zatiaľ nemožno nakladať

S prebytkom z roku 2017, čo je približne dvanásť miliónov eur, zatiaľ nemožno nakladať.

Zatiaľ nie je známe, čo bude s prebytkom záverečného účtu hlavného mesta SR Bratislavy za minulý rok. Mestskí poslanci totiž na štvrtkovom rokovaní mestského parlamentu záverečný účet mesta neschválili. Celkový prebytok hospodárenia vykázaný v záverečnom účte, ktorý predložili poslancom, bol 12 214 545 eur.

„Neschválenie záverečného účtu znamená, že prebytok z roku 2017, čo je približne dvanásť miliónov eur, nie je použiteľný na ďalšie nakladanie,“ povedal novinárom mestský kontrolór hlavného mesta SR Bratislavy Peter Šinály. „Tým, že uznesenie, ktoré hovorilo o konkrétnych číslach, poslanci neschválili, nie je platné a s touto sumou sa nedá nakladať,“ doplnil s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou záverečný účet primátor opäť predloží na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Podľa kontrolóra by to malo byť s požiadavkou, aby ho poslanci schválili tak, ako zákon hovorí. To môže byť bez výhrad alebo s výhradami. Ak budú výhrady, poslanci k tomuto bodu musia navrhnúť riešenia. Šinály tiež spomenul, že v Bratislave dvakrát neschválili záverečný účet mesta, bolo to v roku 2014. „Na Slovensku od kolegov kontrolórov neviem o tom, že by záverečný účet poslanci neschvaľovali,“ uzavrel.

Námestník primátora Bratislavy Milan Černý vysvetlil, že pre neschválenie účtu ho mesto opäť predloží. „Zákon pozná iba schválenie s pripomienkami alebo s návrhovými opatreniami, ktoré treba odstrániť. Zákon totiž nerešpektuje neschválený záverečný účet,“ doplnil.

Poslanci si podľa neho neuvedomili všetky dôsledky svojho konania. „Priniesli škodu sami sebe a svojim mestským častiam. Pretože tých dvanásť miliónov bol aj výsledok dobrého hospodárenia, ktorý sme mohli rozdeliť medzi mestské časti,“ uviedol Černý. „K tomuto bodu sa určite ešte vrátime a je aj v záujem poslancov, aby sme mali záverečný účet schválený,“ dodal. Podľa starostky bratislavskej mestskej časti Karlova Ves a zároveň mestskej poslankyne Dany Čahojovej to, že vo štvrtok nebol riadne prerokovaný záverečný účet hlavného mesta, je hanba a vizitka práce primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X