Záverečný účet hlavného mesta SR Bratislavy mestskí poslanci neschválili, s peniazmi zatiaľ nemožno nakladať

Peniaze euro pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com

S prebytkom z roku 2017, čo je približne dvanásť miliónov eur, zatiaľ nemožno nakladať.

Zatiaľ nie je známe, čo bude s prebytkom záverečného účtu hlavného mesta SR Bratislavy za minulý rok. Mestskí poslanci totiž na štvrtkovom rokovaní mestského parlamentu záverečný účet mesta neschválili. Celkový prebytok hospodárenia vykázaný v záverečnom účte, ktorý predložili poslancom, bol 12 214 545 eur.

„Neschválenie záverečného účtu znamená, že prebytok z roku 2017, čo je približne dvanásť miliónov eur, nie je použiteľný na ďalšie nakladanie,“ povedal novinárom mestský kontrolór hlavného mesta SR Bratislavy Peter Šinály. „Tým, že uznesenie, ktoré hovorilo o konkrétnych číslach, poslanci neschválili, nie je platné a s touto sumou sa nedá nakladať,“ doplnil s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou záverečný účet primátor opäť predloží na rokovanie mestského zastupiteľstva.

Podľa kontrolóra by to malo byť s požiadavkou, aby ho poslanci schválili tak, ako zákon hovorí. To môže byť bez výhrad alebo s výhradami. Ak budú výhrady, poslanci k tomuto bodu musia navrhnúť riešenia. Šinály tiež spomenul, že v Bratislave dvakrát neschválili záverečný účet mesta, bolo to v roku 2014. „Na Slovensku od kolegov kontrolórov neviem o tom, že by záverečný účet poslanci neschvaľovali,“ uzavrel.

Námestník primátora Bratislavy Milan Černý vysvetlil, že pre neschválenie účtu ho mesto opäť predloží. „Zákon pozná iba schválenie s pripomienkami alebo s návrhovými opatreniami, ktoré treba odstrániť. Zákon totiž nerešpektuje neschválený záverečný účet,“ doplnil.

Poslanci si podľa neho neuvedomili všetky dôsledky svojho konania. „Priniesli škodu sami sebe a svojim mestským častiam. Pretože tých dvanásť miliónov bol aj výsledok dobrého hospodárenia, ktorý sme mohli rozdeliť medzi mestské časti,“ uviedol Černý. „K tomuto bodu sa určite ešte vrátime a je aj v záujem poslancov, aby sme mali záverečný účet schválený,“ dodal. Podľa starostky bratislavskej mestskej časti Karlova Ves a zároveň mestskej poslankyne Dany Čahojovej to, že vo štvrtok nebol riadne prerokovaný záverečný účet hlavného mesta, je hanba a vizitka práce primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk