Zazónovanie vybraných lokalít zjednodušilo Petržalčanom parkovanie, pribudnú ďalšie

Jiraskova tupolevova petrzalka zonovanie parkovacia politika parkovanie.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com

Petržalka postupne pristúpi k premene ďalších lokalít na zóny, kde bude možné parkovať iba v modrých boxoch.

Zazónovanie vybraných lokalít v Petržalke zjednodušilo rezidentom parkovanie, tvrdí mestská časť. „V prvý deň existencie zóny stálo na Dvoroch 5 a 6 až 391 nezaregistrovaných áut. Po dvoch týždňoch to bolo už iba 120,“ priblížil starosta Petržalky Ján Hrčka.

Ako dodáva samospráva na sociálnej sieti, v lokalite Dvory 1 a 3 tesne po vzniku zón stálo približne 400 nerezidentských vozidiel. Ich počet by malo znížiť pokutovanie notorických porušovateľov pravidiel, ktorým zatiaľ chodia iba upozornenia.

Zvýhodnenie Petržalčanov

Petržalský parkovací systém funguje v najväčšej mestskej časti Bratislavy od konca roka 2019. Jeho cieľom je zvýhodniť obyvateľov s trvalým pobytom v Petržalke.

Rezidenti môžu po registrácii v systéme parkovať v rámci celej mestskej časti na modro vyznačených parkovacích miestach zadarmo. Výnimkou sú od 10. januára Dvory 4, kde zatiaľ ako v jedinej petržalskej lokalite platí celomestská parkovacia politika PAAS.

Tá však spustila presun áut nerezidentov do okolitých lokalít. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sme pristúpili k takzvanému zazónovaniu,“ vysvetlila samospráva.

Len vo vyznačených boxoch

Od septembra tak petržalské Dvory 5 a 6, a následne aj Dvory 1 a 3, patria do zón, v ktorých je možné parkovať iba na vyznačených modrých boxoch. Státie mimo nich je zakázané a môže byť pokutované prostredníctvom inštitútu objektívnej zodpovednosti, ktorý má k dispozícii hlavné mesto a mestská polícia.

Najmä vo večerných a nočných hodinách môžete v týchto častiach Petržalky čoraz častejšie stretnúť našich kontrolórov, ktorí dozerajú na pravidlá Petržalského parkovacieho systému,“ konštatuje mestská časť.

Ďalšie lokality na zóny

Nakoľko parkovanie rezidentov sa podľa samosprávy zazónovaním vybraných lokalít zlepšilo, mestská časť postupne pristúpi k premene ďalších lokalít na zóny, kde bude možné parkovať iba vo vyznačených modrých boxoch.

Už počas októbra plánujeme spustiť zóny aj na Dvoroch 2 (Iľjušinova, Jiráskova či Tupolevova) a Hájoch 1 (Ambroseho, Bradáčova, Dudova, Hrobákova, Romanova či Rovniankova),“ uzavrela samospráva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk