Zber kuchynského bioodpadu sa zavádza už do ďalších mestských častí Bratislavy

Kuchynsky bioodpad nadoby zber.jpeg
Foto: www.olo.sk

Najnovšie sa do systému zberu pridajú mestské časti Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Ružinov.

Bratislava a spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) pokračujú v zavádzaní zberu kuchynského bioodpadu do ďalších mestských častí Bratislavy.

Ako informuje hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, najnovšie sa pridajú mestské časti Devínska Nová Ves, Devín, Petržalka a Ružinov.

V doposiaľ zapojených mestských častiach vytriedili bratislavské domácnosti už 150 ton odpadu z kuchýň,“ uviedla hovorkyňa.

Povinnosť triediť bioodpad

Bratislava má zo zákona povinnosť zabezpečiť triedenie kuchynského bioodpadu najneskôr do roku 2023.

Obyvateľom mestských častí, v ktorých bude zavedený zber, vzniká povinnosť sa do systému zberu zapojiť, pretože sú pôvodcami tohto odpadu,“ vysvetlila Schmucková.

Doteraz boli do systému zapojené mestské časti Lamač, Záhorská Bystrica a Karlova Ves. V Dúbravke a Devínskej Novej Vsi v týchto dňoch distribuujú nádoby a kompostovateľné vrecká.

Priemerná zapojenosť dosahuje v prípade rodinných domov 85 percent a pri bytových domoch je zapojenosť správcov 95 percent,“ doplnila.

Vrecká, nádoby aj leták

Obyvatelia bytových a rodinných domov dostanú 10-litrový kuchynský košík, 150 kusov certifikovaných kompostovateľných vreciek na 12 mesiacov a informačný leták.

Domácnosti v rodinných domoch dostanú navyše aj 20-litrovú hnedú zbernú nádobu označenú nálepkou Kuchynský biologický rozložiteľný odpad,“ priblížila hovorkyňa.

Domácnosti bytových domov budú kuchynský bioodpad vhadzovať do 120-litrovej alebo 240-litrovej hnedej zbernej nádoby umiestnenej na obvyklom mieste kontajnerového stojiska.

Harmonogram odvozov

Zber kuchynského odpadu bude realizovaný od marca do novembra dvakrát do týždňa a od decembra do februára jedenkrát do týždňa. Harmonogram odvozov pre jednotlivé mestské časti bude zverejnený na tejto stránke.

Ďalšie mestské časti, v ktorých plánujú zaviesť zber kuchynského odpadu, sú Nové Mesto, Rača, Staré Mesto, Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Vajnory, Jarovce, Rusovce a Čunovo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk