Zber kuchynských olejov sa rozširuje do ďalších mestských častí, cieľom je ochrana životného prostredia

Zber recyklacia jedle oleje nadoby mesto olo
Foto: ilustračné, GettyImages

Po Petržalke, Novom Meste a Vajnoroch nasledujú mestské časti Lamač, Devín a Devínska Nová Ves.

Bratislava spolu s mestskou spoločnosťou OLO – Odvoz a likvidácia odpadu rozširuje zber jedlých olejov a tukov do ďalších mestských častí.

Ako informuje manažérka externej komunikácie OLO Zuzana Balková, po Petržalke, Novom Meste a Vajnoroch nasledujú mestské časti Lamač, Devín a Devínska Nová Ves. Do konca roka majú byť zapojené všetky mestské časti Bratislavy.

Triedením jedlých olejov a tukov možno zabrániť rôznym nežiaducim dopadom na životné prostredie,“ uviedla s tým, že tento druh odpadu je zároveň možné zužitkovať pri výrobe biopalív.

Zapájanie mestských častí

V druhej polovici júna 2021 do zberu jedlých olejov a tukov pilotne zapojili mestskú časť Petržalka.

Následne do zberu zapojili aj Nové Mesto a Vajnory, v ktorých sú vo vybraných stanovištiach pri bytovkách umiestnené 120-litrové oranžové zberné nádoby.

Doteraz sme vyzbierali 8,5 ton jedlých olejov a tukov,“ priblížila Balková s tým, že v Lamači, Devíne a Devínskej Novej Vsi je začiatok zberu naplánovaný v mesiacoch jún až júl.

Ďalšia distribúcia nádob

V Ružinove a Rači budú distribuovať nádoby v júli až auguste a začiatok zberu je naplánovaný v auguste až septembri.

V Starom Meste, Vrakuni a Podunajských Biskupiciach je distribúcia nádob plánovaná v septembri až októbri a začiatok zberu v októbri až novembri.

V Karlovej Vsi, Dúbravke, Záhorskej Bystrici, Jarovciach, Rusovciach a Čunove je distribúcia nádob plánovaná v novembri až decembri a začiatok zberu v decembri 2022 až januári 2023.

Riešenia pre rodinné domy

V nasledujúcich mesiacoch plánujú umiestniť spolu 500 oranžových zberných nádob do všetkých mestských častí Bratislavy.

Navrhovanie optimálneho počtu nádob bolo inšpirované aj skúsenosťami zo zahraničia, kde sa ukázalo, že množstvo vyzbieraných jedlých olejov nie je závislé od množstva nádob,“ vysvetlila Balková.

Ako dodala, v ďalších fázach projektu sa zamerajú na poskytnutie vyššieho komfortu pre obyvateľov v súvislosti s dostupnosťou nádob a pri riešeniach pre obyvateľov rodinných domov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk