Výška pokuty za natrhanú kytičku snežienok môže presiahnuť 3 000 eur.
Snežienky sú symbolom blížiacej sa jari. Koniec tohtoročného februára bol nezvyčajne teplý a na sociálnych sieťach sa už začali objavovať fotografie prvých snežienok.
Vo voľnej prírode je zber povolený
Zber bielych kvetov je povolený, no má isté podmienky. Snežienky si môžete natrhať z voľnej prírody v záhradách, lúkach či hájoch, no nesmú spadať do chránených území s 2. – 5. stupeň ochrany.
V chránených územiach nie je povolené zbierať ani plody snežienok. Ak vás prichytí polícia, hrozí vám vysoká pokuta. „Za ich nezákonné natrhanie hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur,“ varuje stránka enviroporal.sk.
Zoznam chránených území
Stránka bratislava.sk zverejnila zoznam všetkých chránených území v Bratislave. Najviac chránených území má Devín a Devínska Nová Ves. V časti ďalšie chránené územia nájdete územia, ktoré sa rozkladajú na viacerých mestských častiach alebo začínajú v Bratislave a tiahnu sa aj mimo územia mesta.
Petržalka – Soví les, Hrabiny, Chorvátske rameno, Starý háj, Pečniansky les
Staré Mesto – Horský park, Bôrik, Borovicový lesík, Zeleň pri vodárni, Vydrica
Podunajské Biskupice – Bajdel, Poľovnícky les, Gajc, Kopačský ostrov, Topoľové hony, Pánsky diel
Nové Mesto – Rösslerov lom
Devín a Devínska Nová Ves – Devínske alúvium Moravy, Fialková dolina, Štokeravská vápenka, Slovanský ostrov, Devínska Kobyla, Devínska lesostep, Devínska hradná skala, Devínske jazero, Devínske lúky, rieka Morava
Karlova Ves – Lesné diely, Sihoť
Jarovce – Jarovská bažantica, Sysľovské polia, Bratislavské luhy
Rusovce – Dunajské ostrovy
Čunovo – Ostrovné lúčky
Záhorská Bystrica – Vápenický potok
Ďalšie chránené územia – Homolské Karpaty, Biskupické luhy, Hrušov, Malé Karpaty, Dunajské luhy