Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bicykle pri dokovacej stanici Slovnaft BAjk počas oficiálneho spustenia bratislavského bikesharingu na Hurbanovom námestí. Bratislava, 7. september 2018.
Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel

Zdieľaná mobilita potrebuje jasné pravidlá, inak si ich užívatelia vytvoria sami

Prevádzkovateľ služby Slovnaft BAjk reaguje na návrh pravidiel zdieľanej mobility od Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

S rastúcim počtom poskytovateľov zdieľanej mobility potrebuje Bratislava presné pravidlá, najmä s ohľadom na bezpečnosť užívateľov a obyvateľov. Tvrdí to spoločnosť Slovnaft Mobility Services (SMS), ktorá je prevádzkovateľom mestského bikesharingu Slovnaft BAjk. Reaguje tak na návrh pravidiel zdieľanej mobility, ktorý nedávno predstavil bratislavský magistrát.

Uvítame širšiu diskusiu o pravidlách pre poskytovateľov zdieľanej mobility v Bratislave. Po 1,5 roku prevádzky služby Slovnaft BAjk ponúkame svojmu partnerovi v projekte mestského bikesharingu poznatky z reálneho fungovania zdieľaných bicyklov,“ povedal zástupca spoločnosti SMS Norbert Nagy.

Prvoradá bezpečnosť

Prvoradým cieľom všetkých operátorov zdieľanej mobility musí byť podľa spoločnosti bezpečnosť užívateľov, čo zohľadnilo aj mesto vo svojom návrhu.

Vzhľadom na to, že tieto usmernenia vznikajú až po príchode ďalších prevádzkovateľov služieb, niektoré návyky si užívatelia vytvorili sami,“ vysvetlil hovorca a riaditeľ komunikácie spoločnosti Slovnaft Anton Molnár a dodal, že preto napríklad mnohí začali parkovať zdieľané elektrické kolobežky na stanovištiach pre mestský bikesharing, čím môžu blokovať užívateľov bicyklov.

Pravidlá pre každého

Slovnaft BAjk navrhuje, aby budúce nariadenie mesta odlíšilo pravidlá pre jednotlivé formy dopravy, najmä s ohľadom na typ pohonu.

Magistrát vo svojom návrhu tiež avizuje povinnosť operátorov pravidelne poskytovať anonymné údaje o jazdách užívateľov. Tieto podklady má pritom ako partner projektu Slovnaft BAjk k dispozícii a už v súčasnosti ich môže zohľadňovať pri plánovaní cyklotrás,“ uzavrel hovorca.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X