Zdieľané bicykle otvárajú druhý rok fungovania v meste, chcú rozšíriť pokrytie a pridať ďalšie bicykle

zdielané bicykle slovnaftbajk bikesharing bratislava
Foto: bratislava.sk

Zahustiť by sa mala sieť v Novom Meste, nové stanice by mali pribudnúť v Rači, Vrakuni či Vajnoroch.

Bratislavský bikesharing chce tento rok rozšíriť pokrytie a pridať ďalšie bicykle. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Bratislavský mestský bikesharing Slovnaft BAjk vstupuje tento rok do svojej druhej cyklistickej sezóny. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť dostupnosť služby – zahustiť sieť dokovacích staníc, rozšíriť pokrytie do ďalších mestských častí a zvýšiť počet bicyklov. Ceny bikesharingu sa oproti minulému roku nemenia,“ uviedla hovorkyňa.

Nové dokovacie stanice

V súčasnosti si môžu užívatelia požičať žlté bicykle na 83 dokovacích staniciach, v štyroch mestských častiach – Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a Petržalke. V priebehu leta má pribudnúť ďalších 20 dokovacích staníc.

Rozšírením chce bikesharing reagovať na meniace sa dopravné situácie v meste. Napríklad rekonštrukcia Karloveskej radiály by mala priniesť nové dokovacie stanice v Karlovej vsi,“ uvádza mesto. Dokovacie stanice sa pripravujú aj na všetkých železničných staniciach.

Vzhľadom na rozlohu Bratislavy sa bikesharing bude postupne rozširovať do ďalších mestských častí. Zahustiť by sa mala sieť v Novom Meste a nové stanice by mali pribudnúť v Rači, Vrakuni či vo Vajnoroch,“ doplnilo mesto.

Vyšší počet bicyklov

Rozšírením pokrytia by sa mal zvýšiť aj počet bicyklov, aby bola garantovaná dostupnosť služby a komfort pre užívateľov.

Počet bicyklov v uliciach závisí najmä od aktuálneho záujmu užívateľov a počas hlavnej cyklistickej sezóny od júna do októbra je najvyšší. Slovnaft zabezpečí pre tento rok 150 nových bicyklov, celú flotilu tak bude tvoriť spolu 850 žltých bajkov,“ uvádza mesto a dodáva, že oproti prvému modelu majú všetky nové bicykle zosilnené predné vidlice, dlhšiu sedlovku, odolnejší uzamykací kábel, zosilnený zámok a ďalšie vylepšenia.

Nová generácia, ktorá bude predstavená v lete, bude mať lepšie viditeľný displej na vrchnej časti predného štítu, ešte spoľahlivejší zámok a väčší solárny panel, ktorý udrží batériu bicykla nabitú aj v chladnejšom počasí,“ doplnilo mesto.

Novinky bikesharingu

Veľmi dôležité budú novinky žltých zdieľaných bicyklov. Pripravujeme integráciu so systémom IDS Bratislavského kraja, ktorá má prepojiť používateľov MHD, aby na tzv. poslednú míľu použili zdieľaný bicykel. Zároveň chceme previazať vlakové stanice a univerzity či kampusy, nakoľko práve mimobratislavskí študenti by mali mať možnosť zistiť, aké príjemné zážitky ponúka bicyklovanie po Bratislave,“ hovorí mestský cyklokoordinátor Tomáš Peciar.

Partnermi bikesharingu Slovnaft BAjk sú mesto Bratislava a spoločnosť Slovnaft. Žlté bicykle sú súčasťou verejnej dopravy v hlavnom meste.

Od spustenia bikesharingu na jeseň 2018 najazdili užívatelia viac ako pol milióna jázd, pričom najdlhšia merala viac ako 50 kilometrov. Bicykle si užívatelia najčastejšie používajú v centre mesta, na dokovacích staniciach na Námesti SNP, Šafárikovom námestí a na Pribinovej ulici.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom