Zdravotné postihnutí už budú platiť za MHD. O zľavy prídu aj iné skupiny

cestujúci, MHD
ilustračné: SITA

Mestskí a krajskí poslanci v Bratislave rozhodli o zrušení niektorých zliav a lístky zadarmo pre ZŤP cestujúcich zrušili úplne. Zmeny by mali prísť do platnosti najneskôr 1. novembra tohto roka.

Zdravotne ťažko postihnutí tým pádom nebudú cestovať zadarmo, ale zaplatia si polovicu z ceny lístka. Zľavy sa rušia aj pre darcov krvi či pre účastníkov protifašistického odboja. Zmeny poslanci schválili ešte v júni so spustením III. etapy integrovanej dopravy.

Zmeny sa týkajú aj cestujúcich nad 70 rokov, ktorí majú cestovné zadarmo. Po novom si budú musieť vybaviť registráciu. Tieto opatrenia sú vraj nutnosťou aj kvôli eurofondom.

Vo väčšine iných miest je cestovné pre skupiny odstupňované. Vozíčkari či slepci majú napríklad 100 % zľavu z cestovného. V Bratislave by mali všetci doteraz zvýhodnení ZŤP cestujúci platiť polovicu z ceny lístka. Bude to tak pre nich predstavovať väčšiu finančnú záťaž, pričom mnoho z takýchto cestujúcich MHD využíva iba na krátke vzdialenosti.

Hoci sa už zrušenie zliav a bezplatného cestovného schválilo, ešte je tu možnosť rokovať o zľavách s dopravcami. Či sa tak stane, je zatiaľ otázne.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk