Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzitná nemocnica, sanitka
ilustračné: SITA
7. októbra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Zdravotníctvo dokáže ušetriť milióny. Bude nutné prepúšťanie?

Nemocnie nehospodária efektívne, ak sa to naučia, mohli by sa dočkať finančnej injekcie. Inštitút finančnej politiky v analýze Hodnota za peniaze upozorňuje na to, že najväčším problémom vysokých výdavkov sú predovšetkým lieky, zdravotnícky materiál a pomôcky, hospodárenie nemocníc nie je najlepšie.

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave zväčša končia najťažšie prípady z celého Slovenska, preto má aj najväčšie výdavky, tým pádom aj najväčšie dlhy. Správnym hospodárením by pritom dokázala aj najviac ušetriť.

UNB je najzadlženejšou a zároveň najväčšou nemocnicou. Vlani mala stratu až 43 miliónov eur. Ako sa píše v správe, „UNB by mohla optimalizáciou lôžkového fondu a počtu lekárov a sestier, ako aj hospodárnym obstarávaním energií a služieb dosiahnuť úsporu približne 28 miliónov eur ročne.“

Podľa Inštitútu finančnej politiky teda stačí len optimalizovať počet lôžok, počet lekárov a sestier a efektívnejšie hospodáriť. Dosiahli by to zrušením 398 úväzkov lekárov a 761 úväzkov sestier, predstavuje to 17 % doktorov a 15 % sestier. Úspory na personálnych nákladoch by dosiahli 26 miliónov eur, znížením počtu lôžok by získali približne milión eur, ďalších asi 1,7 milióna eur by nemocnica mohla ušetriť výhodnejším obstarávaním predovšetkým na upratovaní.

Obsadenosť lôžok je v v celoslovenskom priemere 66 percent. Je teda možnosť aspoň každé 10. lôžko zrušiť, aby bola kapacita dostatočná aj v prípade epidémie. Zrušenie postelí potom značí prepúšťanie ľudí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X