Použitie zelených striech na budovách má viacero pozitív a jednou z nich je aj estetická.
Zelené strechy môžu Bratislave pomôcť s klimatickými zmenami tým, že dokážu znížiť v horúčavách teplotu v meste. „Vegetáciou pokrytá strecha so svojou akumulačnou a vodozádržnou schopnosťou dokáže znížiť teplotu v mestskej zástavbe aj o niekoľko stupňov. Zrážková aj závlahová vlhkosť sa vyparuje postupne a ochladzuje tým povrch a bezprostredné okolie strechy,“ uviedla pre agentúru SITA architektka zo Slovenskej komory architektov (SKA) Nora Vranová.
„Z môjho pohľadu je to jeden z najlepších možných systémov, ako znižovať teplotu v mestskom prostredí a ovplyvniť tak negatívne vplyvy na zmenu klímy a zlepšenie životného prostredia obyvateľov miest. Vo všeobecnosti je možné povedať, že zelené strechy počtom výhod prevyšujú svoje nevýhody,“ uviedol krajinný architekt Eugen Guldan.
Výhody aj nevýhody zelených striech
Medzi výhody zelených striech patria napríklad absorpcia oxidu uhličitého a vplyv na miestnu klímu odparovaním vlhkosti a viazaním prachu a škodlivín zo vzduchu, zníženie nákladov na vykurovanie a klimatizáciu alebo zadržanie zrážkovej vody (30 – 90 percent podľa typu vegetačnej strechy) a zníženie poplatkov za odvod zrážkovej vody do kanalizácie. Nevýhody využitia zelených striech sú napríklad vyššie náklady na ich vytvorenie, potrebná pravidelná údržba, zadržiavanie zrážok – snehu v zime alebo väčšie zaťaženie pri návrhu nosnej konštrukcie stavby.
Použitie zelených striech na budovách má viacero pozitív a jednou z nich je aj estetická. „Vo výškovo členitom meste, akým je napríklad Bratislava, sa z mnohých lokalít, či už sú to vyhliadkové destinácie, alebo vyššie poschodia budov, naskytá pohľad na strechy domov. Strešná krajina obohatená o prvok zelene je určite vzrušujúcejším výhľadom,“ uviedla Vranová.
Zelené strechy už v Bratislave sú
V Bratislave sa nachádza už viacero budov so zelenými strechami, ako napríklad v obchodnom dome Centrál, v polyfunkčnom komplexe Rozadol, v domove seniorov Archa na Kramároch alebo v prvej „zelenej“ budove v Bratislave v BBC1Plus, kde zelená plocha a terasy tvoria približne 50 percent celkovej strešnej plochy.
Nová autobusová stanica by mala mať v závere zelenú strechu s rozlohou približne dvoch futbalových ihrísk. V tomto roku taktiež Ministerstvo životného prostredia chystá navýšenie dotácií na zelené strechy a bude poskytovať dotácie na strechy, ktoré sú obecné alebo mestské.
„V Bratislave je to zatiaľ iba prioritou uvedomelých majiteľov rodinných domov a mála developerov, ktorý si žiadajú u architektov projektovanie zelených striech na bytových či polyfunkčných komplexoch. Intenzívna podpora zo strany mesta a informovanosť môžu byť prínosom pre všetkých,“ dodal Guldan.