Zelený taxík v Rači má úspech. Počas dvoch dní ho využilo 19 domácností

Zeleny_taxik_foto.jpg
ilustračné: raca.sk

V snahe predísť tvorbe čiernych skládok rastlinného pôvodu a odkladaniu objemného komunálneho odpadu na verejných priestranstvách pripravila mestská časť Rača pre svojich občanov novú službu, tzv. Zelený taxík.

Túto novinku spustila do prevádzky 16. apríla, pričom je určená výhradne pre občanov s trvalým alebo prechodným pobytom na území mestskej časti, ktorí sa zapojili do systému množstvového zberu komunálneho odpadu v Bratislave.

„Naďalej však treba zdôrazniť, že ideálnym riešením je odviezť a bezplatne odovzdať odpad do Zberného dvoru Pri Šajbách. Avšak tí občania, ktorí túto možnosť nemajú, môžu využiť zelený taxík,“ vysvetlila vedúca oddelenia životného prostredia v Rači Anna Jusková. Služba bude spoplatnená sumou 9 eur, v čom bude zahrnuté naloženie odpadu a odvoz. Pre ľudí starších ako 60 rokov bude táto suma symbolické 2 eurá.

Zelený taxík Račania využili hneď v prvých dňoch fungovania, počas dvoch dní dostal úrad až 19 požiadaviek na odvoz. „Je to výborný nápad. Doteraz sme nemali možnosť odvozu odpadu, takže to vítame,“ uviedli starší manželia.

Prevádzku zeleného taxíka budú zabezpečovať pracovníci oddelenia životného prostredia – strediska čistoty, ktorí budú raz týždenne zabezpečovať odvoz uvedeného odpadu na základe telefonickej alebo ústnej objednávky. „Je potrebné, aby si ľudia odpad pre našich pracovníkov dobre nachystali, nábytok treba rozložiť na kusy, bioodpad treba rozdeliť – samostatne konáre či lístie – a všetko pripraviť na miesto, ktoré bude prístupné pre multikáru,“ doplnil Daniel Benkovič, vedúci strediska čistoty.

„Prostredníctvom zeleného taxíka ponúkame občanom alternatívu ku veľkokapacitným kontajnerom, ktoré sme v minulosti niekoľkokrát pristavili k obytným domom. Vtedy sa však ukázalo, že kontajnery neboli správnou cestou, preto sme sa rozhodli vyskúšať takúto formu pomoci,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Zneškodňovanie biologicky rozložiteľného odpadu spaľovaním je zakázané a môže byť pokutované do výšky až 1 500 eur. Mestská časť si uvedomuje, že v Rači žijú aj občania, ktorí nevlastnia motorové vozidlo a nemajú možnosť uvedený odpad legálne odovzdať a zneškodniť v súlade so zákonom. „V neposlednom rade chceme poskytovaním tejto služby vyjsť v ústrety najmä starším občanom, ktorí sa podobnej služby dožadovali. Dúfame tiež, že sa zamedzí ukladaniu odpadu ku kontajnerovým stojiskám ako aj tvorbe čiernych skládok,“ dodal starosta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk