Železná studnička prejde opravou a mesto plánuje aj predĺženie promenády

Rybník Železná studnička.
ilustračné: SITA

Pribudnúť by mali drevené móla na rybníku, podchod popod cestu pre žaby a opravou si prejde existujúca promenáda od Vojenskej nemocnice po Železnú studničku.

Hlavné mesto plánuje opraviť promenádu na Železnej studničke. Projekt opravenia a predĺženia promenády zastrešuje nedávno vzniknutý Metropolitný inštitút Bratislava (MIB) v spolupráci s Mestskými lesmi a občianskymi združeniami. Cieľom je opraviť promenádu od Vojenskej nemocnice po Železnú studničku a predĺžiť až po Snežienku. Informoval o tom hovorca bratislavského magistrátu Peter Bubla.

Primátor Matúš Vallo sa približne pred mesiacom stretol s predstaviteľmi mestského podniku Mestské lesy, aby prediskutovali možnosti zlepšenia jedného z najväčších bratislavských vstupov do Malých Karpát. „Prešli sme si celú promenádu bratislavského lesoparku a diskutovali o riešeniach a vylepšeniach. Máme jasnú predstavu toho, ako mnohé dôležité súčasti, ale aj ich detaily vieme zlepšiť,“ uviedol Vallo.

Termíny a nálady ešte nie sú

Zámerom mesta je komplexne opraviť existujúcu promenádu od Vojenskej nemocnice po Železnú studničku a predĺžiť ju v kúpeľno-rekreačnom charaktere až po Snežienku, kde sa nachádza spodná stanica lanovky. Na tomto úseku by malo byť tiež doplnené verejné osvetlenie. Existujúcu asfaltovú cestu by mali opraviť a väčší priestor majú dostať chodci aj cyklisti.

Na rybníku by mali pribudnúť drevené móla, popod cestu chcú vybudovať podchod pre jarnú migráciu žiab k rybníkom. „Drobné zmeny majú za cieľ zvýšiť kvalitu rekreácie a maximálne rešpektovať prírodný charakter oblasti tak, aby bol zachovaný pokojný, prírodný charakter, čo je dôvod, pre ktorý tam návštevníci chodia,“ dodal Bubla.

Konkrétne termíny a náklady na projekt ešte nie sú vyčíslené. „Zeleň je veľká téma a môžem povedať, že máme šikovný tím, ktorý sa o naše lesy stará. O plánovaných zmenách vás budeme naďalej vopred informovať,“ povedal Matúš Vallo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk