Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hlavná stanica, dopravné značenie, obnova
ilustračné: SITA
8. novembra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Železnice pripravujú opravy na hlavnej stanici, investor predstaničného námestia varuje pred súdom

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) analyzujú právny stav, ktorý môže nastať po výpovedi zmluvy uzatvorenej medzi mestom Bratislava a firmou Transprojekt na rekonštrukciu ŽST Bratislava – Hlavná stanica a predstaničného námestia.

ŽSR majú s firmou Transprojekt uzatvorenú zmluvu na prenájom pozemkov. Informovala o tom hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Ako dodala, okrem toho ŽSR pripravujú na hlavnej stanici opravy, napríklad prestavbu výťahov.

„V tomto prípade je potrebné kroky ŽSR a mesta Bratislava koordinovať. ŽSR poskytnú súčinnosť hlavnému mestu pri riešení problematiky hlavnej stanice a predstaničného námestia. Vopred však nebudeme možné kroky medializovať, keďže zmluva s mestom, ako aj zmluva o prenájme pozemkov je stále v platnosti,“ uviedla Pavliková s tým, že ŽSR v súvislosti s projektom štandardov železničných staníc pripravujú menšie úpravy, ktorých cieľom je zvýšiť kvalitu a komfort cestovania.

Ide o menšiu rekonštrukciu výpravnej budovy a prislúchajúcich objektov, kde je už schválená projektová dokumentácia a v súčasnosti ateliér Modulor zabezpečuje inžiniersku činnosť k tejto stavbe. Jej výsledkom by malo byť vydanie právoplatného stavebného povolenia. Po jeho vydaní urobia výberové konanie na zhotoviteľa stavby a až po jeho úspešnom ukončení sa môže začať realizácia stavby.

Okrem toho ešte ŽSR pripravujú prestavbu nákladných výťahov na nástupištia na osobné výťahy, čo zabezpečí aj prístup pre imobilných. Zároveň vybudujú kamerový systém a urobia prekládku nízkonapäťových rozvodov. Realizáciu týchto dvoch stavieb predpokladajú v roku 2017. Plánované riešenie štandardov budovy železničnej stanice a priľahlých objektov bude robiť v exteriéri i v interiéri. Stavba zostáva tvarovo v nezmenenej podobe, ako je v súčasnosti, avšak výzorovo a kvalitatívne zmení svoju podobu do času komplexnej rekonštrukcie celej stanice.

V médiách sa objavili správy o tom, že spoločnosť Transprojekt varuje mesto pred súdom. Bratislavská samospráva údajne dlhodobo odmieta súčinnosť, hoci má spoločnosť záujem začať s revitalizáciou projektu. Mesto sa bráni tým, že zmluva s investorom platí do konca tohto roka a viackrát ho vyzvalo, aby dodržal zmluvu a projekt zrealizoval v zmluvnom termíne.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X