Železničnú zastávku chce Vrakuňa obnoviť čo najskôr. S prácami by sa mohlo začať koncom novembra

železnice, opravy
ilustračné: SITA

Cesta z Vrakune na Hlavnú stanicu v Bratislave by nemala trvať dlhšie ako pätnásť minút. Presne ju však stanovia podľa úpravy vlakového grafikonu.

Dočasnú železničnú zastávku vo Vrakuni chce mestská časť obnoviť čo najskôr, začať by mohli koncom novembra. Pred novinármi to povedal starosta Vrakune Martin Kuruc. Predpokladaná suma na vybudovanie dočasnej železničnej zastávky na Ráztočnej ulici je 30-tisíc eur.

Máme spracovanú projektovú dokumentáciu. Odovzdali sme ju na ministerstvo dopravy na schválenie. V prípade, že ho ministerstvo dopravy schváli, môžeme postupovať ďalej,“ pokračuje starosta.

Podľa hovorcu Vrakune Tomáša Zajaca chce mestská časť obnoviť vlakové spojenie s Hlavnou stanicou v Bratislave a ďalšími prestupnými uzlami hlavne pre rýchlu dostupnosť do centra mesta. „Odbremenilo by aj jedinú priamu prístupovú cestnú komunikáciu, Hradskú ulicu,“ pripomína hovorca s tým, že cesta z Vrakune na Hlavnú stanicu v Bratislave by nemala trvať dlhšie ako pätnásť minút. Presne ju však stanovia podľa úpravy vlakového grafikonu.

V súčasnosti je na železničnej trati Bratislava – Komárno len jeden regionálny dopravca pre osobnú prepravu, ktorého s prípravou dočasnej zastávky oboznámili. Ako uviedol Martin Kuruc, s regionálnym dopravcom má samospráva dohodu, že so spustením jej prevádzky nemusia čakať na zmenu grafikonu.

Ak by to nebolo so zmenou grafikonu k 15. decembru aj skolaudované, vedia to aj mimo grafikonu spustiť od januára alebo februára budúceho roka,“ pripomenul Kuruc. „Požiadali sme Bratislavský samosprávny kraj o mimoriadnu dotáciu, pretože regionálna doprava je aj v kompetencii samosprávneho kraja. O dotáciu sme požiadali aj Hlavné mesto SR Bratislavu. Čakáme na odpovede a na stavebné povolenie,“ doplnil starosta s tým, že finančne tento projekt podporí aj mestská časť.

Budovanie zastávky by podľa starostu nemalo trvať dlho, zastávka tam už bola, v roku 1976 ju však odstavili. Priestor obnovia a dajú do takého stavu, aby mohol fungovať a spĺňal bezpečnostné predpisy. Na zastávke pribudne aj nové osvetlenie. Mestská časť Vrakuňa tvrdí, že urobila, čo mohla a všetky rozhodnutia sú teraz na rozhodnutí štátnych orgánov.

Železničná zastávka na Ráztočnej ulici by bola len dočasná. Železničnú stanicu vo Vrakuni vybudujú na Dvojkrížnej ulici v priestore súčasného obratiska mestskej hromadnej dopravy.

Má plniť funkciu terminálu integrovanej prepravy osôb, kde bude možné v systéme Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji prestupovať z vlaku na mestskú hromadnú dopravu a prímestskú dopravu alebo naopak. Pre terminál integrovanej prepravy osôb dokončili projekčné práce a v septembri začali územné konanie na stavbu. Jej spustenie do prevádzky plánujú v rokoch 2018 – 2020, dočasnú zastávku na Ráztočnej ulici potom zlikvidujú.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk