Bratislavčan, o ktorom sa u nás veľa nevie, a pritom bol jedným z najúspešnejších mužov vo svojej oblasti? Reč je o ochrancovi bratislavských ulíc a majstrovi sveta v zápasení – Dávidovi Unreichovi.
Jeho veľký príbeh pripomenulo v stredu 11. októbra OZ Červené topánky prostredníctvom projektu Príbeh jedného domu. Keďže jeho rodný dom na Kapucínskej ulici už nestojí, organizátori na prezentáciu využili priestor Kalab.
Unreichov život priblížili Martin Mózer a Michal Vanek, ktorí majú na starosti aj výstavu v Múzeu židovskej kultúry s názvom Dávid Unreich – šampión, ktorý vyzval Hitlera na súboj. Túto výstavu si môžete ešte pozrieť do konca roka 2017.
Namiesto rabína ochranca ulice
Dávid Unreich sa narodil 30. júla 1907 v Bratislave ortodoxnej židovskej rodine, ktorá žila na Kapucínskej ulici. Rodičia z neho chceli mať rabína a všetko nasvedčovalo tomu, že sa ním aj stane. Dávid však so školou skončil, a to mu ostávalo už len šesť mesiacov. Dôvod? Pohltilo ho zápasenie.
V roku 1929 dosiahol svoje prvé víťazstvo, keď vyhral majstrovstvá bratislavskej župy. Postupne sa stal majstrom Slovenska a sedemnásobným majstrom Československa. V roku 1935 si mohol vybrať súpera pre súboj v hoteli Tatra. Rozhodol sa pre majstra Bavorska – Eugena Wiesbergera. Ani v tomto súboji nenašiel premožiteľa.
No u Dávida to nebolo iba o športových podujatiach. Kvôli stále narastajúcemu antisemitizmu musel prežívať svoj boj aj v uliciach Bratislavy. Často sa spolu so skupinou židovských športovcov dostával do potýčok s nacistami a členmi Hlinkovej gardy. Tieto súboje pre neho pravidelne končili víťazne. Stal sa postrachom aj vďaka svojej postave, meral takmer 190 centimetrov a vážil 120 kilogramov.
Makabiáda a Ben Shalom
V roku 1935 sa v Palestíne konala druhá Makabiáda, teda hry, ktoré boli inšpirované olympiádou a určené pre židovských športovcov. Celkovo sa na nich zúčastnilo 28 krajín a nechýbala ani československá výprava. Dávid Unreich ovládol turnaj najvyššej hmotnostnej kategórie v zápasení. Jeho finálový zápas sledovalo až 25-tisíc ľudí. Odvtedy bol známy ako palestínsky šampión a začal používať meno Ben Shalom, pod ktorým bol neskôr známy v USA.
Okrem Makabiády vyhral aj otvorené majstrovstvá Talianska a Poľska. V Rige sa stal majstrom Európy a v Bukurešti majstrom sveta. Keďže v Európe už nemal súpera, zavolali ho do USA, kde sa stal profesionálom. Pravidelne sa však vracal na Slovensko a svoj pôvod nikdy nezaprel. Po vzniku Slovenského štátu sa už vrátiť nemohol a v USA ostal žiť natrvalo.
Pri jednom z jeho posledných pobytov na Slovensku však opäť bránil židovské časti Bratislavy. Spolu s ďalším zápasníkom Imrichom Lichtenfeldom (neskôr založil systém sebaobrany Krav maga) založili domobranu, ktorej cieľom bolo odporovať prívržencom Deutsche Partei a mladým gardistom, ktorí ničili židovské časti mesta.
Vyzval Hitlera
Pre bratislavského rodáka bola šnúra po Amerike mimoriadne úspešná. Počas prvých štrnástich mesiacov vyhral až stodevätnásť zápasov, pričom nezaznamenal ani jednu prehru. Jeho najznámejší zápas prišiel ešte v roku 1939, keď nastúpil proti nemeckému šampiónovi Ernstovi Hefnerovi. Zámorským médiám to neuniklo a neustále prízvukovali, že proti sebe nastúpia majster nacistického Nemecka a žid. Príbeh, ako Dávid Unreich nepriamo vyzval Hitlera, dokonal víťazstvom už v šiestej minúte.
Za všetky roky pôsobenia v USA sa stal miláčikom publika a obdivovali ho aj novinári. Na zápasníka ovládal až desať jazykov, čo nebolo typické. Po konci kariéry vlastnil rodinný podnik, kde vyrábali matrace a žinenky. Pravidelne navštevoval svojho brata, jeho rodičia so sestrou však zahynuli v koncentračnom tábore. Sám Dávid zomrel v roku 1957.