Občianske združenie Vagus od novembra podniklo v Bratislave 17 krízových zásahov, následkom chladu však zomreli už dvaja ľudia bez domova.
Ako za združenie informovala Marianna Dubravická, o život prišli vplyvom počasia a zlého zdravotného stavu, pod ktorý sa podpísali roky strávené na ulici. Zimné obdobie je pre ľudí bez domova najnebezpečnejšie. Na pomoc týmto ľuďom a podporu svojej práce v intenzívnom zimnom režime a systémovej činnosti združenia Vagus potrebuje zdroje a preto spúšťa zimnú kampaň.
„Už 15 eur dokáže zabezpečiť jedlo, hygienu a ošatenie pre dvoch ľudí na deň. Za 35 eur vieme zabezpečiť výjazd krízového tímu, ktorý môže zachrániť život. Sme vďační každému, kto nám svojím príspevkom umožní fungovať,” apeluje Sergej Kára, jeden z projektových riaditeľov OZ Vagus. Prispieť na činnosť Vagusu možno na webe zima.vagus.sk.
Hrozné riziká nočného spánku ľudí bez domova
Vagus upozorňuje, že ľudia bez domova, ktorí nemajú prístrešok a prespávajú vonku, často žijú v obrátenom režime. V noci nespia, pretože sa boja, že zamrznú. Všetko oblečenie majú premočené a nemajú sa kde vysušiť. Cez deň sa snažia nájsť miesto v teple, v ktorom sa môžu vyspať. Pri prespávaní vonku im hrozí podchladenie a omrzliny. Priebeh chorôb býva ťažší, a tak aj chrípka alebo zápal pľúc môžu mať vážne následky.
Ako podotkol Kára, zima vo Vaguse je mimoriadnym obdobím, keď je združenie niekoľko mesiacov v nepretržitej pohotovosti. „Streetworkeri sa s väčším dôrazom zameriavajú na ľudí v ohrození, pravidelne kontrolujú ich stav. V rámci krízového režimu, ktorý mesto vyhlasuje v prípade extrémnej zimy, fungujeme do hlbokej noci a cez víkendy. Roznášame teplé nápoje, oblečenie, deky a spacáky. Zabezpečujeme prevoz tých, ktorí sa nedokážu hýbať,” uviedol Kára.
Základné ošetrenie poskytuje aj v dennom centre
Základné ošetrenie Vagus poskytuje aj v dennom centre Domec. Sociálni pracovníci ľudí bez domova zavedú na ošetrenie k lekárovi alebo im pomáhajú s prijatím do nemocnice. V Domci im pomáhajú vybaviť doklady, riešiť dlhy, nájsť si prácu a bývanie. Starajú sa tak približne o tretinu všetkých ľudí bez domova na území Bratislavy.
Podľa Vagusu, skutočným systémovým riešením je však bezdomovectva je bývanie. Preto tento rok spolu s Nadáciou Cvernovka spustili pilotný projekt ubytovania pre ľudí bez domova Housing Cverna, kde môžu začať bežný život. Ľudia v projekte si platia časť nájomného, získajú zázemie a ľahšie si nájdu prácu. Vagus plánuje v budúcom roku počet bytov navýšiť, a poskytnúť tak bývanie ďalším ľuďom bez domova.
Neexistujú efektívne nástroje pre riešenie situácie
Podľa odborných odhadov žije na území Bratislavy 4000 – 5000 ľudí bez domova. Pre porovnanie v roku 2012 ich bolo okolo 3000. Za alarmujúce je podľa OZ Vagus to, že v súčasnosti neexistujú žiadne efektívne nástroje, ktoré by ľuďom dokázali pomôcť v situácii, keď prichádzajú o domov. Hľadanie a prinášanie riešení je tak na pleciach mimovládnych organizácií, ktoré dlhoročne poskytujú pomoc a sociálne služby, konštatuje tlačová správa.
Občianske združenie Vaguszamestnáva 17 sociálnych pracovníkov. Tí za tento rok pomohli 1800 ľuďom na ich ceste z ulice.