Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prvý sneh v Bratislave
ilustračné: SITA
10. novembra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Zimná údržba sa začala, mesto prezradilo, ako je prichystané na zimu

Bratislava je v prípade potreby pripravená na vyhlásenie zimnej pohotovosti. Počas tejto zimnej sezóny bude v pohotovosti nasadených 43 sypačov, 11 multikár, jedna snehová fréza a 86 ručných pracovníkov. Mesto Bratislava v spolupráci s dodávateľom chce aj tento rok sprostredkovávať informácie o posypoch a výjazdoch posypovej techniky online.

„Bratislava má hustú cestnú sieť. O niektoré komunikácie sa staráme my, o iné mestské časti. Pre občanov je však dôležité len to, aby boli cesty v zime odhrnuté a posypané bez ohľadu na to, kto sa má o ne starať. Práve s týmto cieľom sme ešte uplynulú sezónu pripravili viaceré opatrenia, ktoré viedli k efektívnejšej zimnej údržbe. Budeme v nich pokračovať aj tento rok, zároveň sme ale pripravili aj ďalšie novinky,“ povedal primátor Ivo Nesrovnal.

Aj počas tejto sezóny budú počas nepriaznivého počasia rozmiestnené sypače pred ohláseným snežením na jednotlivé kritické rajóny, čo umožní rýchlejšie zásahy techniky priamo v mestských lokalitách. Ide napríklad o lokality konečnej MHD Dvojkrížna, Potočná ulica, Koliba, Kramáre Vlárska, v Petržalke v areáli spol. A.I.I. Technické služby, pod Mostom Lafranconi a podobne.

Pokračovať sa bude aj s preventívnym posypom krízových miest, vďaka ktorému sa roztopia námraza a prvé milimetre napadnutého snehu. Preventívny posyp sa používa najmä v kopcovitých rajónoch alebo rajónoch, na ktorých v prípade väčšieho spádu snehu alebo námrazy vznikajú kritické situácie (nájazdy na mosty, Koliba, Kramáre, Dlhé Diely a pod.).

Na sypačoch sú tiež umiestnené GPS monitorovacie zariadenia, vďaka ktorým bude možné aj počas tejto zimnej pohotovosti mesta vidieť, kde sa práve nachádzajú. Mapa vozidiel bude dostupná na webstránke mesta v banneri na hlavnej stránke, na ktorej môžu občania vidieť maketu vozidla, rýchlosť vozidla a druh vozidla (sypač, multikára a pod.). Dispečeri budú tiež naďalej pravidelne denne kontrolovať spoločensky významné a frekventované komunikácie podľa zoznamu schváleného počas posledných sezón.

„Komunikujeme aj s mestskými časťami a našimi mestskými organizáciami, aby sme vedeli naše aktivity koordinovať,“ povedal primátor. Ako zároveň informoval, aj v tomto roku mesto po dohode s dodávateľskou spoločnosťou A.R.K. technické služby pristúpilo k zavedeniu noviniek v zimnej údržbe. Ide napríklad o novú koncepciu čistenia verejných priestorov v prípade „suchej zimy“, aby mesto bolo čistejšie ako po minulé roky.

Mesto bude mať stanovený harmonogram upratovacích prác podľa mestských častí a cykličnosti. Zároveň sa vedenie mesta s vedením dodávateľskej spoločnosti dohodlo aj na efektívnejšom využití pracovníkov počas zimnej údržby, kedy v prípade priaznivého počasia bude možné odvolať pohotovosť ručných pracovníkov, ktorí budú čistiť mesto tak ako v lete, ale so zníženou cykličnosťou.

Hlavné mesto je zároveň pripravené na operatívne zásahy (orezy stromov, odstránenie následkov po nehode a pod.) tzv. upratovacou čatou. Dispečing mesta má zároveň k dispozícií aj dva nové automobily na lepšiu a rýchlejšiu kontrolu zjazdnosti ciest či novú obrazovku na sledovanie aktuálnej pozície vozidiel v pohotovosti a následné usmerňovanie prác.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X