Zimný prístav v Ružinove sa stane chránený pamiatkovým úradom

Zimny pristav ruzinov.jpg
Foto: ilustračné, Google maps

Pamiatkový úrad SR vyhlásil ochranné pásmo nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok v Zimnom prístave.

Zimný prístav v bratislavskom Ružinove bude chránený pamiatkovým úradom. Na sociálnej sieti o tom informovali ružinovskí poslanci z klubu Team Vallo pre Ružinov.

Pamiatkový úrad SR (PÚ SR) vyhlásil ochranné pásmo nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok (OP NKP) v Zimnom prístave. Pamiatkami sa pred rokom a pol stali hrany bazénov,“ uvádzajú poslanci.

Podľa aktuálneho rozhodnutia PÚ SR sú pamiatkovými objektmi aj dom lodníkov, sklad, dielňa, výťah a remorkér.

Cieľom vyhlásenia OP NKP je zabrániť prípadnému rušivému pôsobeniu investičných zámerov, prestavieb, nadstavieb a vertikálnych prvkov v chránených pohľadoch,“ uvádza sa v rozhodnutí PÚ SR. V území ochranného pásma sa nachádzajú aj hnuteľné Národné kultúrne pamiatky (NKP) – žeriavy a remorkér Šturec.

Bratislavský prístav na Dunaji v mestskej časti Bratislava – Ružinov je výnimočným areálom a charakteristickým dopravným celkom, ktorý si zachováva svoju autenticitu a integritu formy i funkcie a zároveň je dokladom architektonického a urbanistického vývoja Bratislavy a dobových technických riešení. Zachovali sa tu NKP ako dôkaz na tieto hodnoty územia,“ dodáva pamiatkový úrad.

Zimný prístav je pôvodný starý prístav, dnes lokalizovaný medzi mostom Apollo a Prístavným mostom. Tvorí severnú časť celého areálu nákladného prístavu. Výstavba prístavu sa začala v roku 1897, má dva prístavné bazény, severný a južný.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk