Zisťovali sme: Spustia sa mestské fontány, aj keď v Bratislave momentálne zúri koronavírus?

Fontány v Bratislave
Foto: Facebook/ Bratislava - hlavné mesto SR

S príchodom leta sa natíska otázka, kedy budú tento rok spustené mestské fontány a pitné fontány v hlavnom meste.

Pred rokom v apríli sa počas Bratislavských mestských dní spustili mestské fontány spolu s pitnými fontánkami. Momentálne je koniec apríla, mestské dni spolu s inými verejnými akciami sú zrušené a v uliciach hlavného mesta je prázdno. Všetko má na svedomí úradujúca pandémia koronavírusu. Fontány sú stále vypnuté. Dočkajú sa Bratislavčania ich spustenia?

Odporúčanie ÚVZSR nepoteší

S otázkou, kedy presne budú fontány spustené, sme sa obrátili na bratislavský magistrát. Peter Bubla z komunikačného oddelenia nás informoval, že vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu čaká správca mestských fontán na usmernenie od Úradu verejného zdravotníctva SR. Dokým ho nebudú mať, fontány ostávajú vypnuté.

Obrátili sme sa na samotný Úrad verejného zdravotníctva SR. Hoci do spustenia fontán ÚVZSR priamo nezasahuje, tento rok zaujal jasné stanovisko.V aktuálnej situácii neodporúčame spustenie voľne dostupných fontán s ohľadom na to, že môže viesť k zhromažďovaniu väčšieho počtu osôb na jednom mieste a zároveň nie je možné spoľahlivo zabezpečiť ich čistenie a dezinfekciu,“ vysvetlila Jozefína Kaššová z komunikačného oddelenia.

Rozhodne až magistrát

O všetkom rozhoduje bratislavský magistrát, no na jeho oficiálne vyjadrenie si však budeme musieť počkať. Na našu správu o odporúčaní ÚVZSR magistrát priamo nereagoval, iba opäť zdôraznil, že pokým nebude mať usmernenie od hlavného hygienika a úradu, fontány ostávajú vypnuté.

Bratislava má celkovo 150 fontán, z ktorých mnoho patrí mestským častiam, majiteľom hotelov, nákupným centrám a iným súkromným subjektom. Správca mestských fontán, generálny investor Bratislavy, má na starosti celkovo 55 zariadení – 41 fontán, 11 pitných fontánok a 3 studne. Každý rok mesto spúšťa približne 38 fontán a 11 pitných fontánok. Fontány bývajú spustené od apríla do októbra.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk