Zisťovali sme: Vrátia sa študenti ešte tento akademický rok do Mlynskej doliny?

Vrátia sa študenti späť do Mlynskej doliny v roku 2020
Foto: Facebook/Mladosť Šturak Átriáky Manželáky

Približne pred mesiacom museli vysokoškoláci opustiť internáty v Mlynskej doline.

Kým ešte pred mesiacom bolo najväčšie bratislavské študentské sídlisko plné života, dnes je pre zúriacu pandémiu koronavírusu prázdne. Študenti sa museli na príkaz univerzít vysťahovať a nikto nevedel, ako dlho potrvá daný stav a kedy sa budú môcť nasťahovať späť.

Vysťahovať sa musela aj „legenda“ vysokoškolských internátov Janko Šutý, ktorý žije v Mlynskej doline viac ako 10 rokov a má prehľad o aktuálnom dianí. Zisťovali sme pre vás niekoľko informácií o súčasnej situácii v Mlynskej doline. Prečítajte si, aká atmosféra panovala pred mesiacom na internátoch a či sa budú môcť študenti ešte pred letom vrátiť.

Janko, kde sa momentálne teraz nachádzaš?

„V malej obci Sedliacka Dubová na Orave, v rodnom dome, u rodičov.“

Ako tráviš voľný čas doma?

„Predovšetkým home office, keďže výuka na Univerzite Komenského prebieha dištančnou formou. Máme online prednášky ale i samoštúdium a popri tom odovzdávame zadania a úlohy prostredníctvom dostupných aplikácii a e-mailu. Študovať sa nedá 24 hodín denne a tak popritom sa občas prejdem do prírody a pomôžem s domácimi prácami i na záhradke.“

Keď si odchádzal z Mlynskej doliny, aká tam panovala atmosféra? Boli študenti, ktorí sa museli zbaliť v podstate do pár dní a opustiť internáty, nervózni alebo to brali celkom pokojne?

„Z Mlynskej doliny som odišiel prvýkrát ešte v piatok 6. marca, na klasický víkend na Oravu. V ten deň sa ale na Slovensku potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom a tak som trošku tŕpol, aká bude situácia ďalšie dni. Moje obavy sa naplnili v nedeľu 8. marca, podvečer, keď UK a STU vydali, ako prvé univerzity na Slovensku, spoločné vyhlásenie, že s okamžitou platnosťou sa prerušuje prezenčná výučba a študenti budú študovať z domu dištančnou formou.

Vlakova stanica.jpg
Takto vyzerala Hlavná stanica Bratislava na začiatku apríla. Foto: Ján Šutý

Mnohých študentov táto situácia zaskočila, keďže rozhodnutie o prerušení výučby prišlo v čase, keď práve cestovali späť do Bratislavy. V čase, keď som odchádzal z Mlynskej doliny (10.3.2020), bola atmosféra v Mlynskej doline úplne pokojná. Vo vlaku, ale i v MHD či priamo na chodbách som stretol minimum študentov – väčšina bola už v tom čase doma, prípadne mala namierené domov.

Väčšina študentov prijala rozhodnutie opustiť internáty s pochopením, avšak v čase, kedy prišlo k tomuto rozhodnutiu UK, neboli ešte na Slovensku takmer žiadne opatrenia, ZŠ a SŠ boli ešte otvorené a tak niektorí študenti protestovali, že im nebolo umožnené ostať bývať na internáte, kvôli brigádam ale i TPP, ktorými si zarábali popri škole.“

Mlynska dolina.jpg
V Mlynskej doline nie je momentálne ani nohy. Foto:

Museli internáty opustiť úplne všetci, napríklad aj zahraniční študenti, ktorí sem prišli na stáž?

„Nie, v internátoch UK v Mlynskej doline mohli ostať zahraniční študenti a tí študenti, ktorí sa nemali kam vrátiť, siroty či študenti, ktorí majú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. O každom prípade rozhodoval riaditeľ internátu, ktorého ubytovaní kontaktovali e-mailom.“

Máš nejaké informácie, kedy sa budú môcť opäť študenti ubytovať?

Vzhľadom k odhadom Inštitútu zdravotnej politiky, na základe ktorých, má nastať na Slovensku vrchol pandémie koronavírusu až počas letných mesiacov, sa študenti na internáty v aktuálnom akademickom roku 2019/2020 s najväčšou pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, nevrátia.

Vedenie UK preto študentom ponúklo možnosť predčasného odubytovania sa z internátov UK v dňoch od 14. do 27. apríla s tým, že možnosť letného ubytovania pre študentov, ako i pre širokú verejnosť, počas leta tento rok taktiež pravdepodobne nebude umožnená.

O presnom termíne, kedy sa študenti na internáty po skončení pandémie vrátia, je nateraz predčasné hovoriť. Všetci však veríme, že to bude čo najskôr, pravdepodobne ale až od nového akademického roka 2020 / 2021 v septembri. Situácia sa ale prakticky mení z hodiny na hodinu, a preto všetky tieto termíny treba brať len orientačne.“

Eat and meat.jpg
Prázdna reštaurácia Eat and Meet v Mlynskej doline.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk