Život migrujúcich rýb predstaví verejnosti v sobotu 21. apríla podujatie v areáli Vodárenského múzea BVS v Bratislave. Ako informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák, akcia sa v sídle múzea na Devínskej ceste 1 uskutoční od 9. do 17. hodiny pri príležitosti Svetového dňa migrácie rýb.
Počas sobotňajších osláv Svetového dňa migrácie rýb sa vo Vodárenskom múzeu budú konať rôzne aktivity pre malých i veľkých. Súčasťou programu bude aj exkurzia ku Karloveskému ramenu a prehliadka vodárenského zdroja na ostrove Sihoť. Práve opätovné prepojenie Karloveského ramena s hlavným tokom Dunaja je podľa hovorcu MŽP pozitívnym príkladom spolupráce štátnych inštitúcií a tretieho sektora.
Spojením ramena s hlavným tokom Dunaja sa zlepšilo zavodnenie územia a prúdenie vody prispieva aj k vyššej kvalite a výdatnosti vodárenského zdroja Sihoť. Taktiež sa v lokalite postupne obnovujú pôvodné druhy rastlín a zvierat, zlepšuje sa migrácia a rozmnožovanie rýb a vytvárajú sa tiež vhodné podmienky na hniezdenie vzácnych druhov vtákov.
Ako v tlačovej správe k akcii doplnil Tomáš Ferenčák, zásahy do riečnych ekosystémov s cieľom získavania energie, zavlažovania alebo lodnej dopravy majú často negatívny vplyv na procesy v prírode. Predovšetkým vodné stavby na tokoch predstavujú neprekonateľné bariéry pre ryby, ktoré musia migrovať nielen za potravou, ale aj pre rozmnožovanie. Hate, priehrady a stavidlá pre kontrolu prietokov vody tak ohrozujú prežívanie mnohých druhov rýb po celom svete, čo môže spôsobiť aj ich lokálne alebo celosvetové vyhynutie.
Podujatie pripravili Svetový fond na ochranu prírody – WWF Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie – BROZ, Bratislavská vodárenská spoločnosť, Centrum biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied, MŽP SR, Slovenský ramsarský výbor, Karpatská iniciatíva pre mokrade a Výskumný ústav vodného hospodárstva.