Zľavy na cestovanie pre hendikepovaných schválil aj kraj. Budú jazdiť s 50-percentnou zľavou

autobusy
ilustračné: BSK

Zľavy začnú platiť zároveň so spustením tretej etapy Bratislavskej integrovanej dopravy, spustiť by ju mali do konca tohto roka.

Ťažko zdravotne postihnutí (ŤZP) budú môcť po zavedení tretej etapy Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) jazdiť u všetkých troch prepravcov s 90 percentnou zľavou, avšak len na území Bratislavy. Na zasadnutí zastupiteľstva sa na tom zhodli bratislavskí krajskí poslanci. Na území Bratislavského kraja mimo zóny 100+101 ostáva zľava pre držiteľov preukazov ŤZP na schválenej úrovni 50 percent zo základného cestovného.

Pre občanov to znamená, že s 90-percentnou zľavou budú cestovať len v zónach 100+101, čo je mesto Bratislava. Ak budú napríklad cestovať z Bratislavy do Pezinka, v zóne mimo Bratislavy bude pre nich platiť zľava 50 percent,“ vysvetlil predseda predstavenstva Bratislavskej integrovanej dopravy Marian Rovenský. Zľavy začnú platiť zároveň so spustením tretej etapy BID, spustiť by ju mali do konca tohto roka.

Rovnakú zľavu si budú môcť uplatňovať aj darcovia krvi, ale iba tí, ktorí sú držitelia diamantovej Jánskeho plakety. Na to, aby takéto ocenenie získali, potrebuje darkyňa – žena 60 odberov krvi a darca – muž 80 odberov.

Zastupiteľstvo schválilo riešenie prepravy ťažko zdravotne postihnutých v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji v zónach 100+101, a to formou dodatočnej zľavy vo výške 80 percent pri kúpe predplatného lístka, čo predstavuje 90-percentnú zľavu zo základnej nezľavnenej ceny predplatného cestovného lístka pre občanov s trvalým pobytom v okresoch Malacky, Pezinok a Senec.

Tržba od cestujúceho bude súčasťou tržieb systému IDS, započítajú ju do tržieb zóny 100+101 a bude predmetom rozúčtovania medzi jednotlivých dopravcov. Do systému integrovanej dopravy sú zapojení Dopravný podnik Bratislava, autobusový prepravca Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko.

V súčasnosti držitelia preukazu ŤZP môžu cestovať v MHD v Bratislave bezplatne, nárok na bezplatné cestovanie preukazujú preukazom ŤZP. V prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom kraji im poskytujú zľavu 50 percent a vo vlakovej doprave 60 percentnú zľavu.

Extra zľavu pre ťažko zdravotne postihnutých na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili bratislavskí poslanci. Hendikepovaní budú môcť po zavedení tretej etapy integrovanej dopravy jazdiť v bratislavskej mestskej hromadnej doprave s 90 percentnou zľavou.

Táto výhoda však bude platiť iba na predplatné cestovné lístky a len pre držiteľov preukazu ťažko zdravotne postihnutého s trvalým pobytom v Bratislave. Zľava bude platiť aj pre darcov s diamantovou Jánskeho plaketou a aj pre účastníkov protifašistického a protikomunistického odboja.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk