Zlyhanie či dobrý nápad? Spomaľovací prah v Karlovej Vsi rozhádal obyvateľov

Spomaľovací prah v Karlovej Vsi
Foto: Facebook/ Karlovka, Roman Mihálik - koláž Bratislavadeň

Niektorí obyvatelia vítajú, že v zákrute nebudú parkovať autá, iní považujú takéto značenie za výsmech.

V Karlovej Vsi je osadených viacero spomaľovacích prahov, ktoré majú upozorniť vodičov na zníženie rýchlosti na danej ulici. Jeden pribudol aj na Baníkovej ulici v smere na Karloveskú ulicu.

Neostalo však len pri samotnom osadení spomaľovacieho prahu, ale domaľovali sa aj biele čiary po oboch stranách cesty, ktoré zakazujú státie áut. Na novinku upozornil pán Roman na sociálnej sieti.

Menej parkovacích miest

Ako obyvateľ vysvetlil, pred domaľovaním čiar autá obchádzali spomaľací prah z ľavej strany. Po namaľovaní čiar sa však podľa neho nič nevyriešilo – autá môžu teraz obchádzať spomaľovací prah aj z pravej strany, pretože predtým vpravo parkovali autá.

Dodal, že čiary ukrojili z parkovacích miest, na ktorých by mohlo zaparkovať niekoľko áut. „Za mňa je to vyložený fail a vyhodené peniaze za takéto ´zvýšenie´ bezpečnosti priechodu,“ uviedol pán Roman.

Spomaľovací prah v Karlovej Vsi
Spomaľovací prah v Karlovej Vsi. Foto: Facebook/ Karlovka, Roman Mihálik

Názory iných obyvateľov

Pani Veronika však toto značenie víta, pretože v zákrute nebudú parkovať autá a vodiči i chodci budú mať lepší rozhľad. Cez úsek chodí pani Eva pešo a skonštatovala, že konečne vidí, či je voľná cesta.

Pán Ján síce kvituje, že je teraz priechod pre chodcov pre deti z neďalekej školy bezpečnejší, no kúpu spomaľovacieho prahu vníma ako vyhodené peniaze, pretože je tam zbytočný.

Autor príspevku dodal, že aby bol spomaľovací prah účinný a neobchádzali ho autá z oboch strán, musel by byť vyšší a osadený po celej šírke cesty. „V takom prípade by stačilo, ak by bol vo vzdialenosti 5 m od priechodu a nemuseli byť zrušené dve miesta,“ myslí si.

Riešenie magistrátu

Baníkova ulica je v správe bratislavského magistrátu. „Chceme upozorniť, že nejde o vyznačenie vyhradeného státia po okrajoch komunikácie, ale o vodorovnú dopravnú značku 620 Vyšrafovaný priestor, do ktorého je zakázané vchádzať alebo doň nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie prekážky cestnej premávky. Vodič nesmie cez tento priestor prechádzať,“ spresnila hovorkyňa Dagmar Schmucková.

Hovorkyňa doplnila, že tento týždeň budú doplnené priečne spomaľovacie prahy umiestnené po oboch stranách spomaľovacieho vankúša vo vyšrafovanom priestore, čo by malo vyriešiť problém obchádzania z bočných strán.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk