Zmena v Slovenskej akadémii vied by mala byť hotová do konca tohto roka

Slovenska akademia vied ilustracna pixabay.jpg
ilustračná: pixabay

Podľa Lubyovej bola SAV okrem schválenia majetku štátu schopná dať všetky dokumenty dohromady.

Ministerka školstva Martina Lubyová predpokladá, že zmena Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejnú výskumnú inštitúciu by mala byť hotová do konca tohto roka. S transformáciou má pomôcť aj dlhoročný pracovník SAV Andrej Rusnák, ktorý začal spolupracovať s ministerstvom školstva. Jeho úlohou je koordinovať pracovné skupiny a kontakty so SAV. Informovala o tom šéfka rezortu školstva na brífingu po rokovaní vlády zo stredy 26. septembra. „Jedným z krokov, ktoré sme po parlamentnom výbore avizovali bolo, že ministerstvo zamestná pracovníka, ktorý sa bude špecializovať na kontakty a komunikáciu so SAV,“ vysvetlila Lubyová.

Novela zákona

Parlament v utorok 11. septembra schválil novelu zákona o vysokých školách, do ktorého bola vložená novela zákona o SAV. Schválením novely sa akadémia vrátila do tej podoby, v akej bola pred 1. júlom 2018, teda do formy rozpočtovo-príspevkovej organizácie. „Teraz má SAV povinnosť vykonať úkony potrebné na registráciu verejnej výskumnej inštitúcie. Nie sú však dané dátumy, dokedy ich treba urobiť. Teraz ideme už podľa zákona o verejnej výskumnej inštitúcii, takže sa ústavy môžu transformovať postupne na základe toho, či majú splnené zákonom dané podmienky,“ povedala Lubyová s tým, že okrem schválenia majetku štátu boli schopní dať všetky dokumenty dohromady. „Keby ešte niečo chýbalo, tak v tomto smere budú nápomocné práve pracovné skupiny,“ dodala ministerka školstva.

Rusnák počas brífingu vyslovil myšlienku o tom, že je správnym človekom, ktorý je schopný komunikovať medzi SAV a rezortom školstva.

Ministerstvo školstva vydalo 10. septembra rozhodnutie o zastavení registrácie SAV. Urobilo tak po prerokovaní s Generálnou prokuratúrou SR. Podľa Lubyovej nemohlo ministerstvo SAV zareagovať, pretože akadémia nedodržala zákonom stanovené postupy a termíny.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk