Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Námestie SNP Bratislava
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Monika Zaťková
24. októbra 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Zmenu názvu časti Námestia SNP v Bratislave kritizuje ďalšia organizácia

O zmene rozhodne koncom októbra bratislavské zastupiteľstvo.

Spoločnosť Miroslava Váleka kritizuje plánovanú zmenu názvu časti Námestia Slovenského národného povstania (SNP) v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto na Námestie Nežnej revolúcie. Tak ako nedávno Zväzu protifašistických bojovníkov, aj Spoločnosti Martina Váleka prekáža okrem iného aj zmena názvu v roku, keď Slovensko oslavuje 75. výročie Slovenského národného povstania. Informovala o tom Spoločnosť Miroslava Váleka v tlačovej správe.

Iniciatíva súčasného primátora Bratislavy Matúša Valla na zmenu časti Námestia SNP pred Starou tržnicou sa stretla s vlnou kritiky. „So znepokojením sme zaznamenali Vašu iniciatívu za premenovanie Námestia SNP na Námestie Nežnej revolúcie. Kto má otvorené oči a uši vie, že ide o súčasť širšieho trendu pokusov o prepisovanie histórie a spochybňovanie výsledkov druhej svetovej vojny,“ uviedla Spoločnosť Miroslava Váleka.

Kritika primátora

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) rovnako začiatkom leta tohto roku kritizoval kroky primátora. „Názvoslovné rozčleňovanie z urbanistického hľadiska jednotného priestranstva na viaceré námestia považuje zväz za nesprávne a násilnícke, bez diskusie s odborníkmi i verejnosťou. Obzvlášť mi je ľúto, že s tým prišiel v roku 75. výročia SNP,“ povedal v tlačovej správe predseda SZPB Pavol Sečkár.

Poslanci staromestského zastupiteľstva schválili 24. septembra schválili návrh na zmenu časti Námestia SNP a posunuli ho na rokovanie mestským poslancom. O zmene majú vo štvrtok 24. októbra definitívne rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva.

Návrh sme podali s blížiacim sa 30. výročím Nežnej revolúcie, pretože sme presvedčení, že tento dátum by sme si mali v našom hlavnom meste uctiť spôsobom, ktorý v ňom zostane prítomný natrvalo,“ uviedol Vallo.

Názvy z minulosti

Priestor pred Starou tržnicou bol historicky samostatným námestím s vlastným názvom. Zlom nastal až v druhej polovici 19. storočia, keď sa tri samostatné námestia, resp. v tom čase ešte stále trhové plochy, zmenili na jednotné Tržné námestie.

Námestie pred tržnicou sa tradične nazývalo Chlebný trh. Južnú časť Námestia SNP/Kamenného námestia, okolo sochy Svätého Floriána medzi vyústeniami Dunajskej, Laurinskej ulice, pôvodne nazývali Pšeničný trh, na konci 18. storočia získal pomenovanie Hydinový trh a potom až do roku 1879 sa volal Zelený a Hydinový trh.

Časť námestia medzi vyústením Kolárskej ulice až po Špitálsku nazývali zase Obchodný rad. Mestská rada v roku 1879 tieto názvy zmenila jednotne na Tržné námestie, ktoré bolo v 60. rokoch minulého storočia premenované na Námestie SNP.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X