Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlakova stanica2.jpeg
Martin Fraňo, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.
17. mája 2017 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Zmluva medzi hlavným mestom a spoločnosťou Transprojekt k výstavbe hlavnej stanice trvá, rozhodol krajský súd

Krajský súd v Bratislave rozhodol, že zmluva medzi hlavným mestom Bratislava a spoločnosťou Transprojekt, ktorá bola investorom projektu výstavby bratislavskej hlavnej stanice, stále trvá.

Ako ďalej informovala mediálna zástupkyňa projektu Predstaničné námestie Mária Adamová, súd sa tak stotožnil s názorom právnych zástupcov spoločnosti Transprojekt, s. r. o., že plnenie zmluvy zo strany spoločnosti je viazané na súčinnosť mesta a že v prípade, ak by nevydal toto neodkladné opatrenie, hrozil by spoločnosti vznik, respektíve rozširovanie škody či inej ujmy a porušili a ohrozili by sa jeho práva a oprávnené záujmy. Zmluva medzi spoločnosťou a hlavným mestom preto nezanikla k 31. decembru 2016, ako bolo prezentované zo strany vedenia mesta.

Podľa Adamovej spoločnosť Transprojekt postupne robí právne kroky na ochranu projektu a vložených investícií, tak, ako to verejne deklarovala. „Mesto si vybralo právny spor namiesto vykonania projektu, ktorý je vo verejnom záujme. V záujme spoločnosti bolo projekt urobiť, čoho dôkazom je aj postupnosť vykonávaných právnych krokov, ku ktorým bola spoločnosť donútená pristúpiť na základe nečinnosti a odmietaním súčinnosti zo strany hlavného mesta,“ uviedla Adamová.

Projekt bol od roku 1998 spoločným projektom spoločnosti Transprojekt, hlavného mesta a slovenských železníc. Trvanie jednotlivých fáz projektu bolo vždy podmienené schvaľovacími konaniami zo strany príslušných orgánov mesta.

„Spoločnosť uplynulých šesť rokov žiadala zástupcov mesta o súčinnosť v rámci jednotlivých krokov, ktoré by umožnili projekt vykonať. Hlavné mesto sa od roku 2010 odmietlo zaoberať žiadosťami zo strany spoločnosti , nerešpektovalo uzatvorené zmluvy, dohody, uznesenia vlastného mestského zastupiteľstva v danej veci a ignorovalo potvrdenia obchodných partnerov o finančnej a technickej spôsobilosti projekt vykonať. Investor do dnešného dňa splnil všetky záväzky, ktoré mu vyplývajú z uzatvorených dokumentov, tak s hlavným mestom, ako aj so železnicami,“ pripomenula Adamová.

Zmluva o budúcej kúpnej zmluve medzi spoločnosťou Transprojekt, s. r. o. a hlavným mestom Bratislava uzatvorená 20. decembra 2010 zanikla k 31. decembru 2016. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku mesta, podľa tejto zmluvy mala spoločnosť Transprojekt, s. r. o. najneskôr do 31. decembra 2016 odovzdať mestu bezodplatne do vlastníctva skolaudované stavebné objekty a plánované investície. V rámci tejto zmluvy podľa stanoviska hlavné mesto poskytovalo investorovi potrebnú súčinnosť a splnilo všetky svoje záväzky z nej vyplývajúce. „Žiaľ, investor nesplnil, čo sľúbil, a projekt predstaničného priestoru hlavnej stanice ŽSR za viac ako šesť rokov nedokázal zrealizovať, čím poškodil všetkých Bratislavčanov, ako aj návštevníkov hlavného mesta,“ uvádza sa stanovisko.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X