Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Verejné osvetlenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
17. januára 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Zmluva na osvetlenie je bez súťaže, tvrdí poslanec Droba

Verejné osvetlenie v hlavnom meste SR Bratislave aj naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens, podľa poslanca NR SR za SaS Juraja Drobu, ktorý je kandidátom na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja, však bratislavský magistrát uzavrel zmluvu na osvetlenie bez súťaže. Poslanec o tom informuje vo svojom blogu.

Koncom tohto roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Podľa hovorkyne Bratislavy Ivany Skokanovej až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia mesto zabezpečilo osvetlenie Zmluvou o úrovni poskytovania služieb, ktorú so Siemensom uzavreli na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov. Počas tohto obdobia podľa hovorkyne budú majetok preberať do správy mesta.

„Ten je v rukách spoločnosti Siemens, ktorá plnila zmluvu svojimi kapacitami bez účasti mesta, ktoré jej za výkony platilo. Súčasťou preberania majetku je zároveň preberanie dokumentácie, či už v oblasti vlastníctva majetku, alebo technického stavu osvetlenia,“ dodala s tým, že celková suma sa mesačne odvíja od počtu aktívnych svetelných bodov. Oproti minulému roku ju podľa Skokanovej znížili o cenu elektrickej energie, ktorú si mesto Bratislava hradí samo. „Priemerne sa cena prevádzky pohybuje na úrovni 132-tisíc eur bez DPH za mesiac,“ spomenula hovorkyňa.

Poslanec Juraj Droba sa v blogu pýta, ako je možné, že nebolo treba vypísať verejné obstarávanie a ako vybral magistrát firmu Siemens. „Bola nejaká súťaž? Nebola,“ pripomína poslanec za SaS. Ivana Skokanová poznamenala, že dôvodom pre podpísanie Zmluvy o úrovni poskytovania služieb so Siemensom je dôkladná príprava podkladov pre riadne verejné obstarávanie, z ktorého vzíde nový poskytovateľ verejného osvetlenia. „Hlavné mesto SR Bratislava už začalo s prípravou nového verejného obstarávania na dodávku verejného osvetlenia,“ spomenula Skokanová v decembri.

Na bratislavskom magistráte predpokladajú, že novú zmluvu na verejné osvetlenie podpíšu opäť na dlhšie obdobie. „K tomuto môžem povedať iba toľko, že sa blížia župné voľby a bude pribúdať mudrlantov, ktorí budú hľadať témy bez toho, aby poznali problematiku a pýtali sa, o čo ide,“ reagoval v pondelok primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Verejné osvetlenie sa skladá zo svetelného zdroja, nosného zariadenia a rozvodu. Vlastníkom i správcom osvetlenia je hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava, prevádzkovateľom je firma, ktorá na základe zmluvy s mestom prevádzkuje osvetlenie Bratislavy. Za technicko-prevádzkový stav zariadení verejného osvetlenia umiestneného na verejných priestranstvách zodpovedajú vlastník, správca a prevádzkovateľ.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X