Zmluva s parkovacou firmou je aj podľa primátora nevýhodná

parkovanie, autá
ilustračné: pixabay.com

Niektorým poslancom sa nepozdáva, že spoločnosť BPS Park si prenajíma od mesta parkovacie miesta za 190 eur ročne za jedno miesto, no ďalej ich ponúka za omnoho vyššie ceny. Primátora vyzvali zmluvu vypovedať.

Hlavné mesto bude vzťah s parkovacou spoločnosťou BPS Park riešiť v rámci parkovacej politiky. Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal tak reagoval na výzvu mestských poslancov z klubu Bratislava INAK, ktorí ho žiadajú, aby zmluvu s parkovacou spoločnosťou vypovedal. Podľa poslancov je totiž pre mesto nevýhodná, vravia, že mesto takto ročne prichádza o státisíce eur.

Aj primátor si myslí, že zmluva uzatvorená ešte bývalým vedením Bratislavy nie je pre mesto výhodná. Dodáva, že spolu s hlavnou dopravnou inžinierkou mesta Tatianou Kratochvílovou hľadajú také riešenie, ktoré bude v prospech mesta.

Podľa zistení Bratislavských novín si parkovacia spoločnosť prenajíma od mesta parkovacie miesta za 190 eur ročne za jedno miesto, no ďalej ich ponúka za omnoho vyššie sumy. Napríklad od štátnych inštitúcií parkovacia firma vraj za približne 60 parkovacích miest ročne získa 114 916 eur ročne.

Tie by podľa predsedníčky klubu Kataríny Augustinič mohli byť celé príjmom do mestského rozpočtu, ak by parkovacie miesta prenajímalo hlavné mesto samo priamo štátnym inštitúciám. Proti tomu sa však bráni parkovacia spoločnosť.

„Uvádzané finančné údaje sú nepravdivé a skresľujúce. Miera zisku, ktorú dosahuje naša spoločnosť, je primeraná,“ reaguje spoločnosť BPS Park vo svojom stanovisku. Firma tvrdí, že zmluva o spolupráci bola uzatvorená z iniciatívy hlavného mesta a preto, že mesto nemalo v tom čase prijatú celomestskú parkovaciu politiku.

Firma prevádzkuje podľa zmluvy dočasné parkovanie na približne 650 parkovacích miestach v správe hlavného mesta na 15-tich cestných komunikáciách – Dunajská, Jesenského, Kollárovo námestie, Námestie SNP, Námestie Ľ. Štúra, Palisády, Radlinského, Rajská, Suché mýto, Šafárikovo námestie, Špitálska, Štúrova, Ulica 29. augusta, Vajanského nábrežie a Nám. Ľ. Štúra.

Podľa poslancov z klubu Bratislava INAK za takýto počet miest získa hlavné mesto spolu so Starým Mestom ročne 373 470 eur, no ročné tržby BPS Park v roku 2014 boli až 2 375 968. Navyše šéfka poslaneckého klubu Katarína Augustinič pripomína, že parkovacia firma účtuje vodičom za parkovacie miesto 80 centov na hodinu, čo je podľa nej viac ako milión eur ročne, o ktoré prichádzajú obyvatelia Bratislavy.

Ak sa zmluvu s parkovacou spoločnosťou nerozhodne rozviazať primátor, vypovedanie zmluvy plánujú navrhnúť poslanci na júnovom zasadnutí zastupiteľstva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk