Známa návrhárka Iveta Lederer vystavuje v Galérii SPP svoje obrazy

Galéria SPP
maps.google.sk

Galéria Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) na ulici Mlynské nivy do konca mája predstavuje najnovšiu tvorbu Ivety Lederer, v ktorej kombinuje viaceré techniky, predovšetkým tlač.

Ide o novú techniku tlače, ktorá vychádza z objavu optiky spred 100 rokov. Ako prvá umelkyňa na Slovensku experimentuje s tzv. pohyblivými obrázkami, informoval hovorca SPP Michal Holeš.

Od začiatku 80. rokov minulého storočia až do súčasnosti vytvorila Iveta Lederer desiatky monumentálnych výtvarných diel do architektúry. Tvorba tejto významnej umelkyne by sa dala zjednodušene charakterizovať ako prienik experimentov rôznych techník jej autorský rukopis nesú textilné tapisérie, klasická čipka v kombinácii so sklom, odevy, kompozície z tlače či pohyblivé obrázky. Rada posúva výtvarnú tvorbu do iných dimenzií a zrejme len málokto vie, že jej textilná tapiséria zo zamatových stužiek zdobila čelnú stenu na Jesennom salóne umenia v Paríži v roku 1984,“ uvádza sa v tlačovej správe k výstave.

Iveta Lederer (1955) absolvovala štúdium na Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe. Od roku 1978 mala desiatky samostatných výstav u nás i v Českej republike, vo Švajčiarsku, v Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Belgicku, v Dánsku, Nórsku, Fínsku, Francúzsku, v Španielsku a aj v Indii. Odevnej tvorbe sa venuje od roku 1985 a pod značkou Lederer vytvorila odevné originály a kolekcie odevov pre dámy aj pánov. Je odbornou garantkou v oblasti spoločenskej etikety a kultúry odievania pri školeniach predstaviteľov kultúrneho a verejného života a diplomatov.

Od roku 2010 pôsobí ako externá pedagogička Ústavu dizajnu Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Od roku 2012 je taktiež externou pedagogičkou Katedry scénografie na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, dodal v tlačovej správe k výstave Michal Holeš.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk