Známy YouTuber Expl0ited valcuje s novým podnikom s vafľami v Bratislave konkurenciu: „Je to sladká bomba."

Youtuber Exploited

Známy slovenský YouTuber Expl0ited si pred časom otvoril stánok s vafľami v bratislavskom Auparku. Mladý podnikateľ nám porozprával viac o sladkom a farebnom biznise, ktorý sa medzi Bratislavčanmi stáva čoraz populárnejším. Exotickú pochúťku sme ochutnali i my.

Od točenia videí k podnikaniu

V živote každého človeka príde raz čas na zmenu. V prípade Petra Altofa, známeho aj ako YouTubera Expl0iteda, prišla táto zmena koncom leta, kedy so svojim spoločníkom založil jedinečný gastro projekt Wafland. Ide o stánok na výrobu vaflí. Mladý podnikateľ plánoval rozbehnúť biznis už pred časom a chcel vytvoriť svoj vlastný projekt, v ktorom by sa mohol naplno realizovať: „Vždy som chcel mať vlastný podnik, ale až toto leto som svoje fantázie premenil na realitu. Bolo príjemné nesedieť v lete pri počítači ale navrhovať, stavať a piecť,“  vysvetľuje Peťo. Otvorenie podniku trvalo viac než rok.

Peter Altof
Peťo alias Expl0ited si chcel otvoriť vlastný podnik už dlhšiu dobu. Podarilo sa mu to až toto leto. Foto: Peter Altof
Peter Altof
Ak známy YouTuber nenatáča doma video, stretnúť ho môžu fanúšikovia vo Waflande. Foto: Peter Altof

Zaujímavý nie je len samotný predmet podnikania, ale i spôsob, akým boli prijímaní zamestnanci Waflandu. Expl0ited sa rozhodol ponúknuť prácu svojim fanúšikom. Výber zamestnancov neprebiehal cez štandardný pracovný portál, ale cez sociálne siete a pracovný pohovor sa konal u YouTubera doma. „Dôvod, pre ktorý som robil tento netradičný pohovor, je to, že sa snažím si so zamestnancami udržať dobrý vzťah, verím totiž, že vafle naučíme robiť každého, preto je dôležitý dobrý kolektív a ten sa tvorí len veľmi ťažko,“ tvrdí. V súčasnosti pracuje na prevádzke 8 zamestnancov. YouTubera môžu fanúšikovia stretnúť na prevádzke pravidelne, pretože pokiaľ doma práve netočí nové video, často pomáha práve tu.

Wafland zamestnanci
Zamestnanci Waflandu v bratislavskom Auparku. Foto: www.instagram.com

Vafle sú na Slovensku pomere nezvyčajné jedlo. Peťo tvrdí, že prvýkrát jedol túto pochúťku v hipsterskej reštaurácii v Bratislave a chýbalo mu, že si nemôže vytvoriť vlastnú vafľu: „Povedal som si, že toto by sa dalo robiť štýlom, akým chcem ja, robiť to farebne, sviežo, zaujímavo, aby to bolo pekné aj na pohľad a dobre to chutilo. Chcel som, aby bola každá vafľa jedinečná, aby si človek mohol vyrobiť vafle sám, vybrať si z rôznych poliev, toppingov, aby sme vafle kreovali spolu.“

4 typy sladkého pokušenia

Wafland v súčasnosti ponúka štyri typy vaflí. Prvou je chrumkavá vafľa na paličke nazvaná wafka. Druhá vafľa, waflito, vyzerá na prvý pohľad ako burito, avšak namiesto tortilly je použitá veľká vafľa, ktorá je naplnená šľahačkou a ovocím. „Je to taká vafľová bomba a pomerne svieža,“  dodáva k opisu druhého typu pochúťky Expl0ited. Treťou sú donuty z vaflí, tzv. wafnuty. Poslednou sú vafle v tvare guliek nazvané waflerky. Na výber sú rôzne posýpky a polevy, čo umožňuje vytvoriť si vafľu podľa vlastnej chuti. Najviac sa darilo sladkým pochúťkam v lete. Počas letných prázdnin sa vraj predávalo 350 vaflí denne.

Wafland
V lete išli vafle vo veľkom. Denne sa vraj predalo viac než 350 vaflí. Foto: www.instagram.com

Boli sme aj pri výrobe vaflí. Pozrite si, ako sa vyrábajú:

2 sladké bomby sme ochutnali i my

Na ochutnávku sme si vybrali tradičnú klasiku (wafku) a najnovšieho vafľového ,,člena“ (wafnuty). Wafka pozostávala z čistej čokolády s posýpkou. Vďaka tomu, že bola na paličke, sa dobre konzumovala. Vo wafnutoch sa okrem čokolády nachádzalo i ovocie. Jahody a čučoriedky dodali sladkej vafli osviežujúci „šmrnc“. Wafnuty sa taktiež dobre konzumovali – tri donuty boli poukladané na obdĺžnikovej tácke, ku ktorej dostane zákazník drevenú vidličku. Obe vafle boli veľmi sladké a plné čokolády, na základe čoho ich možno označiť ako dve sladké bomby.

Wafland
Sladké vafle ochutnal aj náš redakčný tím. Testovali sme wafku a wafnuty. Foto: BratislavaDeň
Wafland
Farebné a hriešne sladké – také sú wafnuty. Foto: BratislavaDeň

Plusom podniku je to, že cesto na prípravu vaflí nie je žiadny polotovar, ale vlastná výroba. Podnik myslí i na prírodu – namiesto plastových lyžičiek sú použíté drevené, využívajú sa i ľahko rozložiteľné materiály a recyklovaný papier. Pokiaľ by ste chceli ochutnať vafle aj vy, avšak bývate ďaleko, YouTuber má pre svojich fanúšikov dobrú správu: „Postupne sa chceme rozrásť po Slovensku a nechceme o vafle ukrátiť ani Česko. Pripravujeme Wafland na franšízovanie, čiže šikovný človek si môže otvoriť svoj Wafland a my mu s tým pomôžeme.“

Sledovať sladké vafle môžete aj na sociálnych sieťach Facebook TU a na Instagrame TU .

Wafland nájdete v petržalskom nákupnom centre Aupark na 2. poschodí v zadnej časti foodcourtov.

Mapa do Wafland
Foto: Google maps

Natívny článok

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk