Znepokojené matky spustili kampaň za schválenie parkovacej politiky v hlavnom meste

Parkovanie
Foto: ilustračné, SITA parkovanie

Kampaňou chcú osloviť mestských poslancov, aby vo štvrtok hlasovali za parkovaciu politiku v Bratislave.

Iniciatíva Znepokojené matky spúšťa online kampaň na podporu parkovacej politiky v Bratislave. Kampaň umožňuje e-mailom vyzvať bratislavských mestských poslancov, aby vo štvrtok 27. júna hlasovali za parkovaciu politiku. Informovala o tom Lucia Szabová z iniciatívy Znepokojené matky.

Vo štvrtok 27. júna budú poslanci Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy hlasovať o návrhu všeobecného záväzného nariadenia o dočasnom parkovaní, ktorý má regulovať parkovanie v meste a zabrániť ďalšiemu obsadzovaniu verejného priestoru autami. Znepokojené matky plánujú na zastupiteľstve vystúpiť a pozývajú aj ďalších obyvateľov Bratislavy, aby nielen podporili výzvu poslancom na stránke tu, ale sa aj zúčastnili na rokovaní mestského zastupiteľstva.

Parkovacia politika má prispieť k znižovaniu znečistenia ovzdušia

Podľa iniciatívy je parkovacia politika jedným z mnohých opatrení, ktoré môžu prispieť k spomaleniu drastických zmien klímy a úbytku biodiverzity. Zároveň zníži znečistenie ovzdušia, čím chráni zdravie Bratislavčanov a pomôže s bezpečnosťou. Tieto a viaceré ďalšie dôvody sú uvedené vo výzve pre mestských poslancov.

Opatrenia, akou je parkovacia politika, sme mali mať v našom meste už dávno prijaté. Každý deň pociťujeme následky toho, že autá ovládli naše mesto. Parkovacia politika je reálnym krokom, ktorý môže mať dopad nielen na zdravie našich detí, ale aj na planétu na pokraji kolapsu. Toto je prvý krok. Ak neurobíme ten, ako chceme vôbec bojovať za budúcnosť našich detí?” uviedla Katarína Juríková z iniciatívy.

V EÚ sú autá zodpovedné za 12 percent emisií CO2, hlavného skleníkového plynu. Práve osobná doprava je jedinou oblasťou, kde emisie za posledné desaťročie stúpajú a autá vypustia až o celý milión ton emisií CO2 ročne viac ako pred desiatimi rokmi. „Naša iniciatíva vznikla zo strachu o budúcnosť našich detí. Chceme pre ne obývateľnú planétu, dôstojný život a rozmanitú prírodnú krásu. Kroky, ktoré musíme podniknúť, možno nebudú ľahké a nebudú sa každému páčiť, ale my už jednoducho nemôžeme čakať. Chceme, aby toto mesto patrilo nám ľuďom a nie autám,” konštatovala Juríková.

Ročné parkovanie má byť minimálne 49 eur

Návrh parkovacej politiky, ktorý vypracoval magistrát, ráta s tým, že Bratislavčania by mali zaplatiť za ročné parkovanie minimálne 49 eur. Cena platí pre rezidentov, ktorí majú jedno auto. Pre druhé auto sa poplatok zvýši na 149 eur a pri treťom má byť poplatok 500 eur.

V novom parkovacom pláne počíta bratislavský magistrát okrem poplatkov za autá aj s bezplatným parkovaním v mieste bydliska, 100 hodín parkovania pre návštevy na domácnosť a taktiež s dvojhodinovým parkovaním zadarmo mimo svojej rezidentskej zóny. V meste by mali platiť štyri tarifné pásma za hodinové parkovanie, v centrálnej časti by sa mali v parkovacích zónach platiť dve eurá za hodinu, v okrajových štvrtiach by malo vyjsť hodinové parkovanie 50 centov. Novú parkovaciu politiku chce magistrát spustiť v roku 2021.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk