Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Architekt Vladimír Dedeček
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ SNG - Slovenská národná galéria, Mladosť Štúrak Atriáky Manželáky, Google maps
30. apríla 2020 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skFacebook Diskusia()

Zomrel významný slovenský architekt: Bol pri zrode Mlynskej doliny, Slovenskej národnej galérie či Incheby

V stredu 29. apríla zomrel jeden z najvýznamnejších povojnových architektov Vladimír Dedeček.

O smutnej udalosti informovala na Facebooku Slovenská národná galéria. „Zomrel veľký slovenský architekt Vladimír Dedeček. Česť jeho pamiatke! Dlhý život jeho architektúre! Bol autorom mnohých významných stavieb, novátorom, mužom veľkých konceptov, ktorý navždy zapísal Slovensko na mapu neskorej moderny,“ opísala jeho život SNG. Vladimír Dedeček sa dožil 90 rokov.

Veľa významných ocenení

Vladimír Dedeček sa narodil v roku 1929 v Martine. Absolvoval Fakultu architektúry STU v Bratislave. Medzi jeho prvými projektami, ktoré navrhol, boli školské budovy. Do dôchodku odišiel ako 60-ročný v roku 1989 a do svojej smrti žil v Bratislave.

Architekt je nositeľom viacerých významných ocenení. Navrhnutie vysokoškolského komplexu SPU v Nitre prinieslo Dedečekovi Cenu Dušana Jurkoviča (rok 1966). Za významný prínos v architektúre pre mesto Nitra získal Cenu primátora mesta Nitry (rok 2009), za celoživotné architektonické dielo získal Cenu Emila Beluša (rok 2015). Získal taktiež vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za dlhoročné mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti architektúry od vtedajšieho prezidenta Slovenskej republiky Andrej Kisku (rok 2016).

Bratislave navrhol veľa budov

Dedeček začal navrhovať budovy už v 50-tych rokoch. S Rudolfom Minovským navrhli druh pavilónov škôl v Bratislave či svetelné inštalácie pre triedy. Medzi jeho najvýznamnejšie projekty z budov škôl patrí navrhnutie komplexu Poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Pod palcom mal i Prírodovedeckú fakultu UK, Matematicko-fyzikálnu fakultu UK, niekoľko základných bratislavských škôl. Podieľal sa i na vzniku internátov v bratislavskej Mlynskej doline.

Mlynska dolina 1.jpg
Dedeček navrhoval internáty v Mlynskej doline.Foto: ilustračné, Facebook/ Mladosť Štúrak Atriáky Manželáky

Ďalšie známe budovy, ktoré talentovaný architekt navrhol, sú Slovenská národná galéria v Bratislave, Slovenský národný archív, Inštitút vzdelávania Ministerstva vnútra SR, Veterinárna nemocnica v Bratislave, Obchodné centrum Devínska Nová Ves, Výstavisko Incheba. Dedečkov posledný projekt bol v roku 1995 a boli to hromadné garáže na Medveďovej ulici v Petržalke.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X