ZOO Bratislava bude vyberať novú atrakciu, tá nahradí DinoPark

Dinopark, ZOO

DinoPark, ktorý prevádzkovala spoločnosť West Media, zatvorili v sobotu 29. mája.

Zoologická záhrada (ZOO) Bratislava vyhlási v krátkom čase proces výberu atrakcie, ktorá nahradí doterajší DinoPark. Informovala o tom hovorkyňa ZOO Monika Ďurkovičová.

Dinosaury sú populárnou zaujímavosťou pre deti aj dospelých, majú svoje miesto v histórii prírodného sveta, a preto je nám ľúto, že doterajšiu výstavu sme museli ukončiť,“ uviedla Ďurkovičová.

Zmluva s prevádzkovateľom DinoParku vykazovala vážne právne nedostatky, bola dlhodobo maximálne nevýhodná pre ZOO a spoločnosť navyše porušila svoju povinnosť byť zapísaná v registri konečných užívateľov výhod.

Za týchto okolností bolo nutné túto spoluprácu ukončiť a nie je možné pokračovať s doterajšou expozíciou, kým sa zriadi nová alternatíva,“ doplnila.

DinoPark zatvorený

DinoPark v ZOO Bratislava, ktorý prevádzkovala spoločnosť West Media (WM), zatvorili v sobotu 29. mája.

ZOO Bratislava odstúpila od zmluvy so spoločnosťou WM ešte v marci 2021 a zároveň ju vyzvala na pozastavenie prevádzkovania výstavy DinoPark a jej zatvorenie pre verejnosť. Spoločnosť však toto nerešpektovala a DinoPark zostal naďalej otvorený až do soboty 29. mája. Spoločnosť WM ho prevádzkovala bez právneho titulu,“ vysvetlila hovorkyňa ZOO.

Na základe zmluvy uzatvorenej v roku 2013 platila ZOO spoločnosti WM 30-percentný podiel z celkového vstupného, a to aj v zimných mesiacoch, keď bol DinoPark zatvorený.

Neplatili nájomné

Spoločnosť WM od roku 2014 neplatila ZOO žiadne nájomné za pozemky užívané na umiestnenie výstavy dinosaurov v areáli ZOO ani za budovy, v ktorých prevádzkovala Dinogril, Dinoshop či Dinokino,“ uviedla Ďurkovičová.

Všetky zisky z týchto prevádzok plynuli WM. ZOO sa navyše starala aj o údržbu areálu DinoParku.

Od roku 2003, keď vznikol DinoPark, ZOO vyplatila spoločnosti WM sumu 5 151 254 eur ako podiel zo vstupného. WM síce zaplatila za prvých 10 rokov celkovo 132 776 eur za nájom pozemkov, v novej zmluve z roku 2013 sa nájom pozemkov už nespomína,“ podotkla hovorkyňa.

Od roku 2014 tak ZOO vyplatila spoločnosti viac ako dva milióny eur, teda približne 300-tisíc eur ročne, pričom WM neplatila za užívanie pozemkov, stavieb ani údržbu.

Nové koncepčné riešenie

Na základe uvedeného modelu boli od roku 2014 odvádzané neprimerane vysoké finančné prostriedky v prospech WM na výstavu neživých sôch, čo zároveň brzdilo akýkoľvek rozvoj ZOO a starostlivosti o živé zvieratá,“ konštatuje Ďurkovičová.

Tieto skutočnosti sa odzrkadľujú na zastaranej úrovni výbehov, infraštruktúry a inžinierskych sietí ZOO.

Naším cieľom nie je vyhnať dinosaurov zo ZOO, ale nastaviť korektné vzťahy, ktoré ZOO posilnia, a preto aj s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislava pracujeme na novom koncepčnom riešení a v priebehu leta spustíme transparentný proces výberu novej atrakcie, ktorá bude podobná doterajšej expozícii s dinosaurami,“ uzavrela.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk