ZOO Bratislava sa aj tento rok zúčastní v súťaži Bílý slon, oceňuje mimoriadne chovateľské úspechy

Kolaz zoo zvieratka cena.jpg
Foto: ZOO Bratislava - koláž BratislavaDen.sk

ZOO má tri nominácie v kategórii odchov roku – mláďa hrošíka libérijského, kudu malého a mláďatá chochlačky bielookej.

ZOO Bratislava sa aj tento rok zúčastní v súťaži Bílý slon. Ako informuje PR manažérka ZOO Alexandra Ritterová, súťaž každoročne oceňuje predovšetkým mimoriadne chovateľské úspechy českých a slovenských zoologických záhrad.

Zastrešuje ju občianske združenie Česká zoo, ktoré pôsobí od roku 1994. Súťaž prebieha v dvoch kategóriách – odchov roka a stavba roka. „V 29. ročníku súťaže má ZOO Bratislava tri nominácie v kategórii odchov roka – mláďa hrošíka libérijského, mláďa kudu malého a mláďatá chochlačky bielookej,“ uviedla Ritterová.

Zachovanie druhu

Mláďa hrošíka libérijského sa narodilo 7. marca minulého roku. „Stavy hrošíkov v divokej prírode nie sú známe, ich počet sa odhaduje len na 800 – 1200 jedincov,“ priblížila riaditeľka ZOO Júlia Hanuliaková.

Narodenie týchto tvorov z pralesnej Afriky v ZOO je významnou nádejou na zachovanie druhu. Odchov plachej antilopy kudu malého je podľa nej tiež významný chovateľský úspech.

Návrat do divokej prírody

Minulý rok sme odchovali 10 mláďat chochlačky bielookej z ktorých sme deväť vyviezli do ZOO Wroclaw. Naše mladé chochlačky sme poskytli na účely plánovanej reintrodukcie druhu v poľskej prírodnej rezervácii Miliczské rybníky,“ doplnila Hanuliaková s tým, že navracanie zvierat do divokej prírody je najvýraznejším naplnením poslania ZOO.

Slávnostné vyhlasovanie výsledkov súťaže Bílý slon bude v máji. „Súťaž každý rok vyhodnocuje komisia zložená z odborníkov, ktorí sa problematikou chovu zvierat v starostlivosti ľudí zaoberajú celý život,“ vysvetlila Ritterová.

V roku 2019 si ZOO Bratislava zo súťaže Bílý slon odniesla prvé miesto za nový výbeh pre vlky eurázijské (ročník 2018) v kategórii Stavba roka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk