Zrekonštruovaná väznica bola slávnostne otvorená

SÚDY: Hlavné pojednávanie v kauze vraždy Sýkoru
Foto: SITA/Diana Černáková

Minister spravodlivosti Gábor Gál slávnostne otvoril zrekonštruovaný Ústav na výkon trestu odňatia slobody v priestoroch Justičného paláca v Bratislave.

Objekt, ktorý je v nepretržitej prevádzke viac ako 80 rokov, podľa kompetentných nutne potreboval rozsiahlu opravu, od výmeny všetkých inžinierskych sietí, cez zateplenie, až po zlepšenie priestorových podmienok pre obvinených a odsúdených. Rekonštrukcia sa začala ešte 9. marca 2015. Po novom má byť ústav jedným z najmodernejších zariadení na Slovensku, spĺňa tiež podmienky a štandardy smerníc Európskej únie. Budova Justičného paláca v Bratislave slúži aj na väzenské účely už od roku 1936. Kým vtedy bola kapacita 300 osôb, po dokončení poslednej rekonštrukcie sa zvýšila na dvojnásobok.

Teší ma, že po ústave v Dubnici nad Váhom mám dnes možnosť slávnostne otvoriť v poradí už druhé, tentokrát komplexne zrekonštruované väzenské zariadenie. Aj táto príležitosť je dôkazom a potvrdením dlhodobého zámeru ministerstva postupne zlepšovať ubytovacie a hygienické podmienky väznených osôb, ako aj podmienky výkonu služby a práce personálu,“ povedal Gál.

Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže malo v pláne začať s rekonštrukciou v rokoch 2005 a 2006, avšak z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov boli spravené iba čiastkové stavebné úpravy, ktoré boli nevyhnutné pre vytvorenie takzvaného otvoreného oddelenia. V roku 2007 bolo z Chorvátskej ulice presťahované aj Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže a uvoľnené priestory sa po stavebných úpravách využili na zriadenie práve otvoreného oddelenia pre odsúdených, ktorí boli zaradení v minimálnom stupni stráženia.

Podľa riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže generála Milana Ivana je ústav v Bratislave najmodernejším na Slovensku. „Som veľmi rád, že v súvislosti s postupným znižovaním investičného dlhu väzenstva a jeho modernizáciou v posledných rokoch sa vďaka podpore a spolupráci predstaviteľov Ministerstva spravodlivosti SR, ale aj zástupcov Ministerstva financií SR, úspešne podarilo zrealizovať dlhodobý zámer súvisiaci s komplexnou rekonštrukciou bratislavského ústavu. Na jeho základe tu dnes stojí najmodernejšie väzenské zariadenie na Slovensku, spĺňajúce najprísnejšie kritériá nielen bezpečnosti a ochrany, ale aj odporúčania a štandardy Rady Európy v oblasti zaobchádzania s väznenými osobami,“ uviedol Ivan.

V ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody bolo k 31. augustu 2018 umiestnených 10 385 osôb, z toho 1 509 obvinených a 8 876 odsúdených.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk