Zriaďovacia listina Univerzitnej nemocnice Bratislava je podľa ministerstva zdravotníctva ústretovejšia

Univerzitna nemocnica bratislava mapy.jpg

Ku kritike zriaďovacej listiny sa pridalo aj Lekárske odborové združenie, ktoré súhlasí s Univerzitou Komenského.

Zriaďovacia listina Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) s účinnosťou od 1. februára je podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR oveľa ústretovejšia voči akademickej obci a sú v nej zakomponované pripomienky a podnety. Ministerstvo tak reagovalo na kritiku Akademického senátu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave, ktorý nesúhlasil so zmenou zriaďovacej listiny Univerzitnej nemocnice Bratislava. O zmene rozhodlo MZ.

Zmenená zriaďovacia listina podľa senátu obsahuje neprijateľné zásady výberových konaní prednostov kliník lekárskych fakúlt a univerzitných nemocníc. Senát pripomenul nedostatočné požiadavky na ich kvalifikačné predpoklady s vysokým podielom subjektívne hodnotiteľných ukazovateľov.

Uvedomujeme si nevyhnutnosť spolupráce lekárskych fakúlt ako vzdelávacích inštitúcii a nemocníc ako poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, preto ministerka zdravotníctva pristúpila ku kompromisnému riešeniu, ktoré si však vyžaduje rovnaký prístup na obidvoch stranách,“ uviedlo MZ.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa podľa rezortu opakovane od nástupu do svojej funkcie stretla so zástupcami akademickej obce a snažila sa nájsť kompromisné riešenie prijateľné pre obe strany, ktorých výsledkom budú fungujúce kliniky a dobre manažovaná nemocnica.

Ku kritike sa pridalo aj Lekárske odborové združenie (LOZ). „Je neprijateľné, aby nové zriaďovacie listiny umožnili vyberať za prednostov kliník lekárskych fakúlt a univerzitných nemocníc politických nominantov a aj osoby s nedostatočnou kvalifikáciou a na základe množstva subjektívne hodnotiteľných ukazovateľov,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. Podľa neho na miesta prednostov musia byť vyberaní najkvalitnejší a morálne najspôsobilejší odborníci.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk