Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo Astorka Korzo ´90, Staré Mesto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
28. apríla 2015 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, maps.google.sk

Zrkadlo Slovensku nastavia v Divadle Astorka

Autorská inscenácia Jama deravá vychádza z reálnych štatistík, prieskumov verejnej mienky, sčítania ľudu i článkov.

Súčasné Slovensko sa stalo námetom pre najnovší titul bratislavského Divadla Astorka Korzo ´90. Hru s názvom Jama deravá v réžii Michala Vajdičku uvedie divadlo na svojej domovskej scéne na Námestí SNP 33 v stredu.

Tvorcovia hry sa rozhodli vybudovať inscenáciu na faktoch o živote na Slovensku. Čerpali pritom z množstva oficiálnych štatistických údajov, podľa ktorých je napríklad na Slovensku približne 1,9 milióna domácností, rozvádza sa takmer každé druhé manželstvo, každých deväť minút sa u nás narodí dieťa, z troch detí sa dve narodia zosobášeným rodičom a Slovensko je na 1. mieste v Európe s najvyšším počtom opustených detí. Zo sto Slovákov zmenia v priebehu roka bydlisko iba dvaja a každý tretí z tých, čo sa vysťahovali, mieri do Česka.

Tvorcov ďalej zaujalo aj to, že 11 % dospelých Slovákov je závislých od alkoholu, denne pije 8% Slovákov, problémy s vysokým krvným tlakom má každý štvrtý Slovák a v zlepšenie svojej ekonomickej situácie verí každý tretí Slovák.

Do hry zapracovali aj fakty o hrdosti Slovákov. Napríklad aj to, že Slováci sú hrdí na úspechy našich športovcov, najmä hokejistov (29 %), tiež na naše členstvo v EÚ (17 %) alebo na existenciu samostatného štátu, jeho životaschopnosť (10 %). Tvorivý tím v Astorke sa pokúsil z údajov po prvý raz postaviť autorské divadlo.

„Inscenácia vychádza z reálnych štatistík, prieskumov verejnej mienky, sčítania ľudu, novinových článkov, novinových titulkov či blogov. A sled krátkych sekvencií o našom národe je smiešny, veselý, smutný, trpký. Ako napokon život sám,“ dodáva sa v tlačovej správe k pripravovanej novinke.

Hru na doskách Astorky stvárnia Zuzana Kronerová, Anna Šišková, Zuzana Konečná, Rebeka Poláková, Boris Farkaš, Ady Hajdu, Marián Labuda ml., Marián Miezga, Juraj Kemka, Róbert Jakab a Lukáš Latinák.

Na novinke sa popri režisérovi Michalovi Vajdičkovi podieľajú Katarína Hollá (kostýmy), Pavol Andraško (scéna), Marián Čekovský (hudba), Martin Valihora (bicie) a Andrea Dömeová (dramaturgia). Po premiére Astorka Jamu deravú najbližšie uvedie 30. apríla, 2., 21. a 27. mája.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X