ZŠ Veternicová po tomto školskom roku zrušia, mestská časť nemá na jej prevádzku peniaze

trieda, škola, učiteľ
Foto: ilustračné, SITA

O zrušení Základnej školy Veternicová na včerajšom zasadnutí zastupiteľstva rozhodlo 15 z 21 prítomných karloveských poslancov. Vedenie Karlovej Vsi túto zmenu odôvodňuje nedostatkom peňazí.

Ako pred poslancami povedala starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová, rodičia detí zo ZŠ Veternicová ju poprosili, aby bod z rokovania stiahla. „Sme zodpovední za to, ako sa bude nakladať s financiami mestskej časti. Sme tí, ktorí majú najlepší prístup k informáciám a odhaľujú komplikácie. Sme povinní rozmýšľať o tom, čo bude nielen zajtra, ale aj o pár rokov,“ pripomenula starostka.

Problém ZŠ Veternicová spočíva v tom, že nedokáže zaplatiť ani mzdy pre svojich zamestnancov. Uvádza to samospráva v materiáli k bodu o škole. Karlova Ves dopĺňa, že v januári tohto roka potrebovala škola na mzdy pre zamestnancov 23 700 eur a od štátu dostala na celkovú prevádzku 23-tisíc eur. Celkovo ju samospráva musela v minulom roku dofinancovať sumou 64-tisíc eur, tento rok ju bude treba dorovnať sumou 82-tisíc eur. Mestská časť pripomína, že v školskom roku 2004/2005 mala ZŠ Veternicová 639 žiakov, v tomto školskom roku je ich 188.

Počas včerajšieho zastupiteľstva pred vedením mestskej časti a poslancami vystúpili aj rodičia detí, ktorí so zrušením ZŠ Veternicová nesúhlasia. Ako povedala jedna z rodičov Mária Barteková, samospráva od začiatku rodičov klame a dôvodová správa je irelevantná. Podľa nej rodičia urobili všetky kroky pre to, aby školu zachovali v pôvodnom stave. „Zohnali sme nájomcu, spustili sme aj petíciu, mali sme aj návrhy rodičov na ozdravenie školy,“ tvrdí Barteková s tým, že vedeniu mestskej časti prekáža riaditeľka školy.

Takej školy bude ľúto nielen deťom a rodičom, ale v budúcnosti aj vám. Voči mne sa správa miestne zastupiteľstvo ako k človeku, ktorý nechce spolupracovať. Dávame deťom všetko, čo im môžeme dať. Také niečo ako šikana a drogy na našej škole neexistujú a je to veľký argument,“ vyhlásila pred poslancami riaditeľka ZŠ Veternicová Katarína Belegišanin.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk