ZSSK obmedzí IC vlaky, odmieta cenovú vojnu s RegioJetom

regiojet, vlak, hlavná stanica
SITA

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) od 15. apríla zníži počet IC vlakov z Bratislavy do Košíc z troch na dva páry v pracovných dňoch. Týždenne tak bude prevádzkovať 25 namiesto súčasných 41 expresných vlakových spojov jazdiacich bez podpory štátu.

Generálny riaditeľ ZSSK Pavol Gábor toto rozhodnutie v zdôvodnil tým, že odmietajú nezmyselnú cenovú vojnu, ktorú na uvedenej trase podľa neho rozpútal súkromný dopravca RegioJet. Zredukuje sa aj počet IC vlakov v sobotu a nedeľu, víkendový IC Šarišan z Bratislavy do Prešova a Humenného zostane zachovaný. Štátne IC vlaky by po obmedzení mali najazdiť za týždeň 11,3 tisíca vlakových kilometrov namiesto 18,4 tisíca kilometrov.

„Je to pre nás veľmi vážne rozhodnutie, pretože IC vlaky sú dlhodobo vlajkovou loďou tejto firmy. Nemá zmysel viesť boj, ktorý nemá víťaza. Správame sa racionálne a nikto nám nemôže povedať, že sme hazardéri,“ povedal Gábor. Ministerstvo dopravy ako akcionár štátneho osobného vlakového prepravcu to podľa neho pochopilo.

ZSSK po príchode RegioJetu na hlavnú domácu železničnú trať Bratislava – Žilina – Košice od 14. decembra 2014 rozšírila svoje služby a znížila ceny vo svojich IC vlakoch v snahe súperiť s konkurenciou. „Tvrdo sme pracovali pred nástupom konkurencie, aby sme to zvládli a nedostali hneď prvú frčku do nosa. Myslím, že sme to zvládli celkom úspešne,“ dodal Gábor. Pripomenul, že vlani v polovici novembra zaviedli aj bezplatnú prepravu pre študentov a dôchodcov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk