Zúfalá psíčkarka si nevie dať rady s vranami na sídlisku, venčenie je pre ňu hororom a stresom

Napadnutý pes
Foto: Gettyimages - koláž BratislavaDen.sk

Vrany napadli nielen šteniatko, ale aj jeho majiteľku. 

Na bratislavských sídliskách žijú rôzne druhy vtáctva. Vrany možno vidieť po celom meste. Hoci sa môžu javiť ako neškodné vtáky, zdanie môže klamať. Obyvatelia Petržalky o tom vedia svoje.

Dôvody nalietavania

Ak ste počuli o nalietavaní vrán na ľudí alebo zvieratá, bolo to pravdepodobne v období hniezdenia. Išlo napríklad o prípady, kedy ľudia venčili psy alebo boli s deťmi na ihrisku.

Ako ornitológovia vysvetlili, vrany preukazujú teritoriálne správanie v snahe chrániť svoje potomstvo, ktoré sa často nachádza schované v zeleni, pričom mláďatá ešte nevedia lietať. Vrany „naznačujú“ útoky, ktoré sa skončia v krajnom prípade dotykom alebo menšími škrabancami.

Nalietavanie vrán z dôvodu hniezdenia prebieha celoročne. Keď sú mláďatá schopné vyletieť, nálety dospelých operencov končia. Vrana je spolu s havranom v zmysle vyhlášky o ochrane prírody a krajiny chráneným živočíchom.

Prežíva horor

Na agresívne vrany často narazí pri večení v Petržalke aj istá psíčkarka. O svoje nepríjemné skúsenosti sa podelila na Facebookovej stránke.

Obyvateľka má na Mlynarovičovej ulici problém s vranami už rok. Operence útočia na jej šteniatko i na ňu samotnú.

Psíčkarka svojho psíka vonku pravidelne trénovala sladkou maškrtou. Všimla si, že za ňou chodia vrany a niečo zobnú, keď občas kus maškrty vypadol šteniatku.

„Tak som si povedala dosť. Žiadne pamlsky sa von nosiť nebudú. Od toho dňa, keď idem pred obedom so psíkom, prežívam priam horor a strach. Vrany ma oblietavajú, a keď sa im nič nedostane, robia na mňa nálety priamo do hlavy,“ opísala. Dodala, že nevie, čo robiť a z venčenia sa stal stres a strach.

V diskusii pani Jana uviedla, že vrany sú múdre stvorenia a konkrétneho človeka si dokážu zapamätať na veľmi dlhé obdobie. Podľa nej si vrany psíčkarku spojili s jedlom a keď ho nemá pri sebe, budú ho vyžadovať.

Pani Kristína má taktiež skúsenosť s vranami, má malého psíka a musí byť stále pri ňom. Priznala, že taktiež zvykne dávať svojmu chlpáčovi na trávniku sladkú odmenu a myslí si, že možno aj to je dôvod, prečo si ju vrany všímajú.

Napadnutý pes
Foto: Facebook/ Bratislava - Petržalka, Mojuški Foxtrot

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk