Župan Droba: Nemocničná starostlivosť v kraji kolabuje, urgent v Malackách je pred zrušením

Nemocnica malacky urgent.jpg

Hlavným problémom je chýbajúca zmluva Nemocnice Bory so VšZP aj koniec urgentu v Malackách.

Nemocničná starostlivosť v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) podľa župana Juraja Drobu kolabuje. Ako uviedol na tlačovej konferencii, napriek tomu, že nemocnica Bory je už niekoľko týždňov v prevádzke, pre chýbajúcu zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou nemôže mnohým akútnym pacientom poskytnúť potrebný operačný zákrok.

Druhým problémom je podľa Drobu avizované ukončenie urgentu v nemocnici v Malackách od júna, ktoré prevádzkovateľ nemocnice odôvodnil nedostatkom kvalifikovaného personálu.

Podľa Drobu je v BSK viac ako 60 percent pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). „Nová nemocnica Bory je častokrát jediná možnosť pre pacientov, avšak z dôvodu byrokracie im nemôže byť poskytnutá okamžitá zdravotná starostlivosť, aj keď nemocnica je na to už dnes plne pripravená a vybavená,“ zdôraznil Droba s tým, že obyvatelia kraja sa stali rukojemníkmi politiky, čo je neprípustné. Pacienti podľa neho dostávajú od poisťovne zamietavé stanoviská na výkony, ktoré je nemocnica pripravená poskytnúť, avšak poisťovňa jej ich nezaplatí.

Malacky bez urgentu

V prípade urgentu v Malackách boli podľa Drobu pripravení na extrémne riešenia. „Boli sme pripravení dofinancovávať tento urgent rovnako ako v minulosti, ale prevádzkovateľ napriek tomu nie je schopný poskytovať tento typ služieb,“ skonštatoval s tým, že na tento problém upozorňujú už dlhé mesiace, teraz je však situácia naozaj vážna, nakoľko 1. júna malacký urgent prestane fungovať.

Podľa Drobu je v oboch prípadoch nutné zo strany štátu systematicky riešiť problémy slovenského zdravotníctva. V prvom rade je podľa neho potrebné, aby bola čo najskôr podpísaná zmluva medzi VšZP a Nemocnicou Bory. Rovnako dôležité je podľa neho spustiť systémové opatrenia na podporu ambulantného sektora.

Podľa manažérky oddelenia komunikácie VšZP Evy Peterovej má poisťovňa aktuálne pre svojich poistencov v Nemocnici Bory zazmluvnených 33 ambulancií. „Ďalšie žiadosti boli skompletizované len pred pár dňami a poisťovňa ich práve posudzuje. Aktuálne tiež evidujeme doručenú ďalšiu – 4. fázu žiadostí o rozšírenie zmluvy o vybrané špecializované ambulancie, ktorá je v procese prvotnej kontroly jej povinných náležitostí,“ uviedla pre agentúru SITA.

VšZP tvrdenia odmieta

Žiadosť o zazmluvnenie urgentu v Nemocnici Bory nám doručená ešte nebola, a preto vyhlásenie BSK, že „kraj nebude mať zabezpečený urgent preto, že VšZP nemá zmluvu s nemocnicou Bory“ nemožno nazvať inak ako snahou o presmerovanie dôsledku ich zlyhania na niekoho iného a o súčasť predvolebnej kampane,“ uviedla ďalej hovorkyňa VšZP.

Ako dodala, ani zvyšné dve zdravotné poisťovne s Nemocnicou Bory nerozšírili zmluvy v plnom, nemocnicou žiadanom rozsahu, ale v rozsahu, ktorý každá zdravotná poisťovňa považovala v čase rozhodovania za opodstatnený.

VšZP podľa Peterovej hradí nemocnici Bory všetky výkony zazmluvnenej ako aj neodkladnej zdravotnej starostlivosti. „Odmietame obvinenie BSK a Tomáša Szalaya o tom, že VšZP odmieta zákroky v tejto nemocnici, a to aj pri život ohrozujúcich stavoch,“ uviedla hovorkyňa.

Ako dodala, Nemocnica Bory je všeobecná nemocnica, preto ju nie je možné porovnávať s Národným onkologickým ústavom alebo Onkologickým ústavom sv. Alžbety v Bratislave. „Rovnako tak je alibistické a naivné tvrdiť, že nemocničný kolaps v bratislavskom kraji vyrieši zazmluvnenie Nemocnice Bory VšZP,“ doplnila.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk