Zvieracia rodina v bratislavskej ZOO sa rozrástla o nových členov, ktorých priviezli z Poľska

Saimiri_sciureus_zoo bratislava wikipedia.jpg

Zvieracia rodina v ZOO Bratislava sa rozrástla o nové opice.

Ako informovala Zuzana Chalupová z Oddelenia vzdelávania a marketingu ZOO Bratislava, od pondelka 8. apríla má nový domov v bratislavskej zoologickej záhrade 5 samcov saimiri vevericovitých. „Samcov sme si priviezli zo ZOO Wroclaw. Otec sa narodil v holandskom ZOO Apenheul a jeho synovia v ZOO Wroclaw v rokoch 2016 a 2017,“ uviedla Chalupová. Sú to malé čulé opičky, verejnosť ich možno pozná z rozprávky Pipi dlhá pančucha. V bratislavskej ZOO ich umiestnili na ostrovčeku na spodnom jazere.

Ako ďalej vysvetľuje Chalupová, saimiri je veľmi spoločenské zviera, vytvárajú päťdesiat- až stočlenné skupiny, v ktorých je presne určená hierarchia. „Pri značení teritória používajú vlastný moč, ktorým si potierajú aj svoje dlhé chvostíky. Okrem toho nadriadení jedinci svojím močom potierajú aj jedincov, ktorí sú podriadení. Väčšinu dňa vo voľnej prírode strávia hľadaním potravy vysoko v korunách stromov. Mozog saimiri je v pomere k telesnej hmotnosti zhruba dvakrát tak veľký ako u človeka. Najvyvinutejšie sú tie časti, ktoré zodpovedajú za koordináciu pohybu,“ doplnila.

Saimiri sa dorozumieva pestrou škálou hlasových prejavov, vrátane takmer vtáčieho švitorenia. Samice sú gravidné približne päť mesiacov a rodí sa im jedno mláďa, ktoré nosia na hrudi, neskôr na chrbte. O mláďatá sa stará samica spolu s ostatnými samicami. Saimiri je prvý primát, ktorý bol v kozme.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk