Zvoz odpadu bude efektívnejší, mesto spúšťa digitalizáciu smetných nádob

Odvoz a likvidacia odpadu.jpg
Foto: www.olo.sk

Skúšobné sledovanie dát bude realizované v niekoľkých etapách do apríla 2022.

Bratislava spúšťa digitalizáciu smetných nádob a efektívnejší zvoz odpadu. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Bratislava s mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začne v máji digitalizovať odpadové nádoby,“ uviedla.

Na nádoby umiestnia RFID štítky a pasportizácia sprehľadní štruktúru vlastníkov a pripraví nádoby na zbieranie ďalších dát potrebných pre efektívnejšie nastavenie systému zberu odpadu.

Digitalizácia nádob bude doplnená testovaním automatického zaznamenávania výsypu nádob a monitorovaním naplnenia vybraných kontajnerov pre ich efektívnejší zvoz, ktorý predpokladá úspory v najazdených kilometroch aj vyprodukovaných emisiách,“ doplnila.

Skúšobné sledovanie dát

Skúšobné sledovanie dát bude realizované v niekoľkých etapách do apríla 2022. Projekt je výsledkom spolupráce s bratislavskou technologickou spoločnosťou Sensoneo.

Tá počas posledného aprílového týždňa nainštalovala svoje monitorovacie senzory do desiatich smetných košov umiestnených na najfrekventovanejších miestach centra mesta – v okolí Starej tržnice, Hurbanovho námestia, Klobučníckej ulice, Primaciálneho námestia, Šancovej ulice a pri Hlavnej stanici,“ vymenovala Rajčanová.

Aktualizovanú informáciu o zaplnení jednotlivých košov budú nainštalované senzory zasielať každé dve hodiny. Pracovníkom mesta budú dáta prístupné prostredníctvom mobilnej aplikácie, čo znamená, že budú vedieť zasiahnuť hneď, ako to bude potrebné.

Prvé kroky

Jedným z prvých krokov v rámci projektu je inventarizácia a pasportizácia všetkých zberných nádob v správe spoločnosti OLO, čo predstavuje 85-tisíc nádob.

V polovici mája sa spustí prvá vlna ich označovania unikátnymi RFID štítkami, čím zabezpečíme ich trvácnu identifikáciu a technológia bude automaticky zaznamenávať všetky aktivity realizované v priebehu zvozu,“ vysvetlila hovorkyňa. Ako prvé budú pasportizovať nádoby v skladových priestoroch.

Následne sa pristúpi k označovaniu nádob v mestských častiach Rusovce, Čunovo a Jarovce. V ďalšej vlne pribudnú nádoby v individuálnej bytovej zástavbe, následne nádoby v bytovej zástavbe a ako posledné nádoby v mestskej časti Staré Mesto, ktorá je špecifická s ohľadom na zástavbu, hustotu aj prístup k nádobám,“ doplnila Rajčanová.

Polopodzemné kontajnery

O etapách pasportizácie bude OLO priebežne informovať dotknuté mestské časti a ich obyvateľov.

Súbežne s pasportizáciou nainštalujú senzory do všetkých zberných nádob na sklo a polopodzemných kontajnerov pod správou spoločnosti OLO, čo predstavuje spolu 1 753 senzorov. Práve tento typ zberných nádob a táto komodita predstavuje najvyšší potenciál pre úspory v zvoze – ako v palive a kilometroch, tak aj v čase a emisiách,“ podotkla Rajčanová.

Okrem sledovania priebežnej zaplnenosti a presnej evidencie produkcie odpadu v týchto kontajneroch budú údaje zo senzorov použité na optimalizáciu zvozu prostredníctvom automaticky vytvorených trás, ktoré budú zohľadňovať čo najkratšiu trasu a maximálne vyťaženie kapacity vozidla pri návrate do depa.

Sledovacie zariadenie

Ďalšou súčasťou projektu bude inštalácia sledovacieho zariadenia na všetky zvozové vozidlá, teda celkovo 92 áut.

Toto zariadenie automaticky zaznamenáva všetky úkony realizované v priebehu zvozu odpadu, identifikuje nádoby či vrecia oprávnené na zvoz a automaticky eviduje ich výsyp. Všetky údaje zozbierané počas prevádzky vozidiel sú následne prenášané do centrálneho riadiaceho systému, ktorý slúži na ich vyhodnotenie a pre vytvorenie optimálneho plánu zvozu,“ spresnila hovorkyňa.

Po úspešnom ukončení pasportizácie príde k vyhodnocovaniu zozbieraných údajov, k návrhu nových efektívnejších procesov a voľbe technológií, ktoré umožnia OLO vytvoriť taký systém nakladania s odpadmi, ktorý obyvateľom prinesie kvalitnejšiu službu a čistejšie prostredie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk